В навечерието на 115-годишнината от рождението на големия български писател излезе новата книга на д-р Радка Пенчева, завеждащ на музея във Велико Търново. Заглавието е „Емилиян Станев. Той и другите“ и в нея се проследяват отношенията му – житейски и творчески – с други български писатели, критици, интелектуалци. Писани през различни години от изследователката на Емилиян Станев д-р Радка Пенчева, отделните статии се позовават и на дневниците на съпругата Надежда Станева.
Сборникът не повтаря информация от книгата „Спомени за Емилиян Станев“, издадена по повод 100 години от рождението му. Тук има много повече спомени и имена. Настоящият том съдържа 11 статии за различни писатели и литературни критици. Те разкриват приятелството, близостта на Емилиян Станев с писатели като – по неговото признание най-близкият Йордан Радичков, като Димитър Талев, Чудомир, Димитър Димов, Елисавета Багряна, Блага Димитрова, проф. Петър Динеков, проф. Тодор Боров, Борис Делчев, проф. Стоян Каролев, а за Елин Пелин пише:
„Трябва да призная, че никой друг писател от българските не е оказвал върху мене такова влияние. Елин Пелин е моят пръв и най-добър учител, бих казал, единствен между другите. Той ми вдъхна усет за реч, за красотата на българското слово, той ме научи на яснота и простота и той ме накара да се вмисля в душата на моя народ.“
В приложението в края на книгата „Емилиян Станев за другите“ могат да се прочетат четири негови статии за творчеството на писателите Чудомир, Димитър Талев, Димитър Димов и Елин Пелин. Могат да се видят и факсимилета на посвещения върху книги на писателите, споменати в сборника, както и снимки на Емилиян Станев с тях.
Както пише в предговора д-р Радка Пенчева: „Надявам се, че това издание ще разкрие по-пълно отделни черти от личността на Ем. Станев, както и на лицата, за които става въпрос в отделните статии. Ще ни помогне да си изясним и историята на писането на отделните му творби, което обяснява и отделни черти на творческия процес на писателя. В този смисъл книгата ще бъде полезна и за изследователите му, както и на широк кръг читатели.“
Чуйте д-р Радка Пенчева.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg