Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Минчева: Българите започнаха да преоткриват страната си

Десислава Минчева е една млада българка с дух. Тя е международен експерт и създател на проекти в туризма, провокиращи промяна в мисленето и успеха на дестинации.

Десислава Минчева е главен герой в “Нашият ден“:

“От малка имах усещането, че трябва да помагам на другите. Да допринасям за обществото, да съм помогнала поне мъничко на някого. Обичам природата и се радвам на малките неща.

Така постепенно туризмът и проектите започнаха да играят значима роля в живота ми.

Завършила съм международни отношения и винаги съм искала да се развивам професионално на международно ниво, но да остана в същото време и в България, за да допринасям с каквото мога за страната си.

Професионалният ми път ме доведе в посока на разработване и управление на международни проекти.

Преди около десетина години, завърших т.нар. Харвардски курсове, които допълнително ме вдъхновиха да изляза от своята зона на комфорт. Да започна своя инициатива, с която да подпомагам местните общности.

Темата в чието разработване участвах беше – създаване на български клъстер за специализиран туризъм.

Така станах част от инициаторите на туристическо сдружение чиято мисия е насочена към специализираните форми на туризъм и към т.нар. “търсещи туристи“. Това е термин, който въведохме още преди 10 години за тези туристи, които търсят автентичното и искат да се докоснат до културата и традициите на дадена дестинация, търсещите преживяване.

Пандемията се отрази сериозно върху туризма. Туристите се насочиха повече към индивидуални преживявания, кум културата и традициите. Българите започнаха да преоткриват страната ни.

„DANUrB – Градски бранд Дунав“

Целта на проекта „DANUrB – Градски бранд Дунав“ е да допринесе за устойчивото използване на природното и културното наследство и ресурси на региона чрез изграждането на пространствено- културна мрежа.

Мрежата свързва общностите по реката в единен туристически бранд, предлагащ тематични маршрути и възможности за развитие, които могат да увеличат броя посетители и времетраенето на техния престой в региона.

В последните години се фокусирахме именно върху т.нар. “свиващи се“ населени места. Една от целите на е да се разработи проект, който свързва населените места и местните общности в една международна мрежа и система.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55