Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременното изкуство и жените на ръба

Какви са предизвикателствата на съвременния артист и какво е да си жена на ръба? 

Групата „ Жените на Ръб-а“ е създадена от Албена Михайлова, Венета Маринова, Моника Роменска, Надя Генова. Те представят първо издание на каталог с богат снимков и текстови материал за дейността на групата от 2014 досега. Каталогът е финален резултат на тази активност. В него намират място шест изложби и проекти, кадри от видеоклипове и артпърформанси. 

За изданието и дейността на групата на 25 февруари от 18 часа в Пловдив, Галерия U P.A.R.K. – ул. „Отец Паисий“ 24, ще говори проф. д-р Галина Лардева - Минкова, а чрез видеовръзка ще се включат съмишленици на „Жените на Ръб-а“ – Илиана Недкова и Райнхард Манц.

Заглавието на проекта обединява и противопоставя понятията Тяло и Дух чрез повторението на думата Здрав. Къде е домът на духа ни, и какво става, когато той е поставен в изолация от външни фактори. Жените на Ръба остават в творческа, работна фаза, въпреки световния ступор.

В изложбата "Масестри. Здрав дух здраво тяло" те анализират с присъщия им хумор собствената си екзистенция, рефлектират социалната среда и глобалната обстановка. "Здрав дух здраво тяло" е девизът на работния им процес. „Наричаме се „масестри” защото хем сме майсторки, хем сестри."

Плакатът на изложбата е сатирична препратка към прочутия плакат от 40-те години на миналия век „We Can Do It” на Дж. Ховард Милер. Плакатът вдъхновява Жените на Ръба, той показва жената, мобилизирана и действаща в критична ситуация. „Жените на Ръба“ засягат екзистенциални теми – физическото тяло, духа, като воля за действие, и средата, която обитаваме.

Издател на каталога: АМ contemporary, Базел; Дизайн и предпечат: Надя Генова; Текстове: „ Жените на Ръб-а“; Снимки и видеозаснемане – Райнхард Манц, Соня Станкова, Чавдар Найденов, Борис Богданов, Явор Беров; Превод на английски - Илиана Недкова; Печат - „ Жанет45 “, Пловдив. Проектът е съфинансиран от Общинска фондация „Пловдив 2019“ и е част от официалната програма на Пловдив - Европейска столица на културата.

Снимки – "Жените на РЪБ-а", предоставени от Албена Михайлова

Разговор с художничката Албена Михайлова, съвременен артист и издател на първото издание на каталога, за дейността на групата „Жените на Ръб-а“ и новите търсенията на артистичния квартет – чуйте от звуковия файл.

Албена Михайлова-Бенджи е родена в гр. Пловдив. През 1984 завършва графика в Националната художествена академия - София. В годините 1984–1994 е активен художник с редица самостоятелни изложби, участия в международни биеналета и носителка на награди. В центъра на нейните творчески търсения са взаимовръзките между графичното изображение и неговият пространствен еквивалент. Като резултат на това се раждат уникални инсталации и пърформанси, които намират широко отражение в пресата. 

През 1989-1990, Албена съосновава пловдивската група РЪБ, станала легендарна с неконвенционалния си маниер. По същото време художничката вдъхновява и изнася организацията на една от първите в България частни галерии – „Акрабов“, която има функция на резидентален център за съвременно изкуство. Паралелно с това е доцент в Гимназията за сценични и екранни изкуства в Пловдив. 

През 1994 г. Албена Михайлова-Бенджи заминава за Цюрих по покана на фондация БИНЦ 39 като художник резидент. Тя задвижва галерията по международната програма „Резартист“ в партньорство с Център Сорос и фондация БИНЦ 39, и организира обмен на художници, проекти, и фестивали между България и Швейцария. 1995-1998 Албена Михайлова-Бенджи специализира майсторския клас по видеоизкуство към Висшето художествено училище в Базел. 

Към творческия ѝ опит в Швейцария се числят членството ѝ в артистичната група ВИА – аудио видео фото арт, работата ѝ в ръководството на творческия съюз ВИЗАРТЕ. През 2008 Албена Михайлова е номинирана за награда за българско съвременно изкуство, присъждана от М-Тел. От 2008 Албена работи авторско документално кино и е режисьор и оператор. Многогодишният ѝ опит в международния културен обмен е събран в Института за култура АМcontemporary, който тя основава през 2009-а и ръководи до днес. Албена Михайлова-Бенджи е член на швейцарското сдружение за филм и мултимедийно изкуство Балимаж, Форум Авторска Книга Базел, както и дългогодишен член на ДПХ.  

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Киноваканция" в Бургас

Фестивалът за ново българско кино "Киноваканция" за трета поредна година в Бургас. Най-новите български игрални, документални и анимационни  филми ще могат да видят любителите на киното до 16 юни в зала "Тончо Русев" на Дома на Нефтохимика – Бургас.  Обединяващата тема  в тазгодишната селекция е "Силата на волята". Организаторът на събитието Кремена..

публикувано на 15.06.24 в 16:40

"Workshop Еленов‘24" – изкуството на фокус

"Семейно радио" излъчва директно от сцената в кино "Кабана" на фестивала в памет на актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов. Участват негови ученици, деца и тийнейджъри от артателиетата, родители и представители на институциите. В продължение на три поредни дни от 11:00 до 15:00 ч. на сцената на Кино "Кабана" се провеждат артработилници..

обновено на 15.06.24 в 14:57
сцена от спектакъла „Онзи, другият Ню Йорк“

Границите на България и животът на българските артисти в Ню Йорк

Като се затопли времето – и това навън, и това вътре в нас, на човек рязко започва да му е тесен градът. Пътува му се. Например за да опознае границите на България, но не тези, за които картата говори, а онези, които сам си рисуваш – в съзнанието, в действията, в мечтите си. Точно така може да навлезе в живота на българските артисти в Ню Йорк,..

публикувано на 15.06.24 в 09:15

Съвременни артисти изследват идеята за съвместния живот

Тази събота вечер, 15 юни, с видеопрожекции в подлеза на Царевец, до Орлов мост в София, започва третото издание на платформата на Института за съвременно изкуство "Суперпозиции".  През 2024 г. то носи мотото "Living Together / Живот заедно" и е курирано от Катя Ангелова и Лукреция Чипители.  Всяка вечер до 22 юни видеата могат да бъдат гледани в..

публикувано на 15.06.24 в 09:00

Шесто издание на конкурса "Слави Шкаров" в Русе

Oт 18 до 22 юни Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе е домакин на Националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Конкурсът носи името на един от най-талантливите ни театрални режисьори на ХХ век – Слави Шкаров, творил на русенска сцена повече от 20 години. За втори път конкурсът се провежда в новия формат, въведен..

публикувано на 15.06.24 в 08:55