Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременното изкуство и жените на ръба

Какви са предизвикателствата на съвременния артист и какво е да си жена на ръба? 

Групата „ Жените на Ръб-а“ е създадена от Албена Михайлова, Венета Маринова, Моника Роменска, Надя Генова. Те представят първо издание на каталог с богат снимков и текстови материал за дейността на групата от 2014 досега. Каталогът е финален резултат на тази активност. В него намират място шест изложби и проекти, кадри от видеоклипове и артпърформанси. 

За изданието и дейността на групата на 25 февруари от 18 часа в Пловдив, Галерия U P.A.R.K. – ул. „Отец Паисий“ 24, ще говори проф. д-р Галина Лардева - Минкова, а чрез видеовръзка ще се включат съмишленици на „Жените на Ръб-а“ – Илиана Недкова и Райнхард Манц.

Заглавието на проекта обединява и противопоставя понятията Тяло и Дух чрез повторението на думата Здрав. Къде е домът на духа ни, и какво става, когато той е поставен в изолация от външни фактори. Жените на Ръба остават в творческа, работна фаза, въпреки световния ступор.

В изложбата "Масестри. Здрав дух здраво тяло" те анализират с присъщия им хумор собствената си екзистенция, рефлектират социалната среда и глобалната обстановка. "Здрав дух здраво тяло" е девизът на работния им процес. „Наричаме се „масестри” защото хем сме майсторки, хем сестри."

Плакатът на изложбата е сатирична препратка към прочутия плакат от 40-те години на миналия век „We Can Do It” на Дж. Ховард Милер. Плакатът вдъхновява Жените на Ръба, той показва жената, мобилизирана и действаща в критична ситуация. „Жените на Ръба“ засягат екзистенциални теми – физическото тяло, духа, като воля за действие, и средата, която обитаваме.

Издател на каталога: АМ contemporary, Базел; Дизайн и предпечат: Надя Генова; Текстове: „ Жените на Ръб-а“; Снимки и видеозаснемане – Райнхард Манц, Соня Станкова, Чавдар Найденов, Борис Богданов, Явор Беров; Превод на английски - Илиана Недкова; Печат - „ Жанет45 “, Пловдив. Проектът е съфинансиран от Общинска фондация „Пловдив 2019“ и е част от официалната програма на Пловдив - Европейска столица на културата.

Снимки – "Жените на РЪБ-а", предоставени от Албена Михайлова

Разговор с художничката Албена Михайлова, съвременен артист и издател на първото издание на каталога, за дейността на групата „Жените на Ръб-а“ и новите търсенията на артистичния квартет – чуйте от звуковия файл.

Албена Михайлова-Бенджи е родена в гр. Пловдив. През 1984 завършва графика в Националната художествена академия - София. В годините 1984–1994 е активен художник с редица самостоятелни изложби, участия в международни биеналета и носителка на награди. В центъра на нейните творчески търсения са взаимовръзките между графичното изображение и неговият пространствен еквивалент. Като резултат на това се раждат уникални инсталации и пърформанси, които намират широко отражение в пресата. 

През 1989-1990, Албена съосновава пловдивската група РЪБ, станала легендарна с неконвенционалния си маниер. По същото време художничката вдъхновява и изнася организацията на една от първите в България частни галерии – „Акрабов“, която има функция на резидентален център за съвременно изкуство. Паралелно с това е доцент в Гимназията за сценични и екранни изкуства в Пловдив. 

През 1994 г. Албена Михайлова-Бенджи заминава за Цюрих по покана на фондация БИНЦ 39 като художник резидент. Тя задвижва галерията по международната програма „Резартист“ в партньорство с Център Сорос и фондация БИНЦ 39, и организира обмен на художници, проекти, и фестивали между България и Швейцария. 1995-1998 Албена Михайлова-Бенджи специализира майсторския клас по видеоизкуство към Висшето художествено училище в Базел. 

Към творческия ѝ опит в Швейцария се числят членството ѝ в артистичната група ВИА – аудио видео фото арт, работата ѝ в ръководството на творческия съюз ВИЗАРТЕ. През 2008 Албена Михайлова е номинирана за награда за българско съвременно изкуство, присъждана от М-Тел. От 2008 Албена работи авторско документално кино и е режисьор и оператор. Многогодишният ѝ опит в международния културен обмен е събран в Института за култура АМcontemporary, който тя основава през 2009-а и ръководи до днес. Албена Михайлова-Бенджи е член на швейцарското сдружение за филм и мултимедийно изкуство Балимаж, Форум Авторска Книга Базел, както и дългогодишен член на ДПХ.  

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Любов, престъпления и страсти, или книга за подземния свят на Атина

Будапеща, 12 февруари 1985 година. Студът пронизва до кости, реката е замръзнала, и едно пророчество бележи съдбата на новородения Янош, което 27 години по-късно се сбъдва. Янош Унгареца е арестуван в Атина, обвинен за убийството на художника Мѝлтос Адриано̀с. Дали това не е свързано със света на мъжките проститутки? Журналистът Стра̀тос..

обновено на 08.08.24 в 13:06

Изкуството е бягане на дълго разстояние

Тихо, но силно е присъствието на талантливата ни художничка Стефанка Стойчева, чиято ретроспективна изложба "Погледни ме" ни среща с творчеството ѝ. Разположена е в четири пространства на Художествената галерия – Казанлък. Това е първият опит за цялостно представяне на, както я нарича директорът на галерията Пламен Петров, куратор на изложбата  – "едно..

публикувано на 06.08.24 в 11:33

Новата книга на Пламен Тотев: Пътешествие през митовете за сътворението

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Пламен Тотев за книгата му "Митове за сътворението". В книгата са разказани старогръцки, скандинавски, арменски, библейски, български, славянски, древноегипетски и индийски митове – за това как от хаоса са се родили светът и боговете, земята и океаните. От тях ще научите..

публикувано на 06.08.24 в 10:35

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Банско в ритъма на лятото: Фестивален календар и джаз събития

От години Банско е не само предпочитана зимна ски дестинация и лятна възможност за туристически преход из планината, а и град, предлагащ богат палитра от културни събития и срещи. Общината изпрати месец юли с препълнени площади и наситена фестивална програма и за 27-и път е домакин на един от най-мащабните джаз фестивали "Банско джаз..

обновено на 05.08.24 в 09:30