Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са сънищата на Аза

Снимка: личен архив на Ива Панева

„Сънища на Aза“ е най-новата продукция на театър „Наш свят“. Драматургът и режисьор Ива Панева изгражда сценична версия на срещата между двама знаменити австрийски автори – бащата на психоанализата – Зигмунд Фройд и един от най-значимите представители на Виенския сецесион – Артур Щницлер, смятани за двойници и сродни души. Спектакълът включва и историята на две жени, вдъхновили творби на Фройд и Шницлер: Дора, която кара Фройд да описва своите случаи от психоанализата и госпожице Елзе, която вдъхновява Шницлер да се обърне към психоанализата. В сценичната версия драматургът и режисьор на спектакъла – Ива Панева представя реални факти, филмова версия, оперно пеене.

„Оперните певци Венера Мелеки и Пламен Кумпиков пресъздават съновидения и образи, докато актьорите Петър Калчев и Петко Каменов влизат в ролите на Шницлер и Фройд. Във филмовата част на спектакъла ще видите актрисите Маргарита Хлебарова и Албена Ставрева, със специалното участие на Боряна Маноилова, която играе Госпожице Елзе на екрана. Оперни певци, актьори и музиканти създават мистичен спектакъл за двойнствената човешка натура и тънката граница между сън и реалност.“

Театралният спектакъл „Сънища на Аза“ ще бъде представен на 26 февруари от 19 часа с вход свободен в Музея за съвременно изкуство „Софийски арсенал“ към Националната художествена галерия. 

Драматург и режисьор: Ива Панева
Оператор: Стефан Куцаров
Участват: Венера Мелеки, Петър Калчев, Петко Каменов, Пламен Кумпиков, Петър Кушлев (виолончело)
Със специалното участие на: Боряна Маноилова, Албена Ставрева и Маргарита Хлебарова

В партньорство със сдружение „Наш свят”.
С финансовата подкрепа на Посолство на Австрия в София.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Декоративно-монументалната пластика на Любен Димитров

Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Кураторът на изложбата Весела Христова-Радоева коментира: "Любен Димитров е не само забележително с богатото си..

публикувано на 16.12.24 в 17:25

Силата на човешкия дух в "Без крила"

Българският игрален филм "Без крила" е в киносалоните. Той разказва живота на Михаил Христов – параолимпийски световен шампион на дълъг скок.  От момента, в който губи двете си ръце при инцидент с електрически ток и взема решението да се занимава професионално със спорт, филмът проследява личната му борба както на психологическо, така и на физическо..

публикувано на 16.12.24 в 17:18

Ясни са проектите за изпълнителски и музикални изкуства на "Топлоцентрала"

РЦСИ "Топлоцентрала" обяви резултатите от "Отворената покана" за изпълнителски и музикални изкуства. Тя ще осигури сцена на 19 нови спектакли, концерти и пърформанси. Избраните заглавия ще бъдат част от афиша на регионалния център през 2025 г, получавайки техническо осигуряване и помощ от екипа. Кандидатурите бяха подбрани от жури в състав: Ралица..

публикувано на 16.12.24 в 16:45

Румяна Николова, Николай Генов и тяхната "Голяма книга за 9 страни от Латинска Америка"

"Terra Култура" се отправя на мислено пътешествие до Латинска Америка заедно с авторския тандем Румяна Николова и Николай Генов – отдадени пътешественици и журналисти, автори на пет големи книги за далечни страни. След пътеписите, посветени на Италия, Китай, Индия и Испания българските читатели вече могат да прочетат и "Голяма книга за 9..

публикувано на 16.12.24 в 13:01
проф. Калина Стефанова

Театърът на Източна Европа – театър, който променя живота

До 1967 година липсва каквато и да е информация за театъра на Източна Европа, а днес вече можем да четем за него през история, критика и примери за режисьорските почерци, оформили театралната култура на Източна Европа през последните десетилетия. Причината е излязлата вече на български език книга "20 режисьори-първопроходци от Източна Европа"...

публикувано на 16.12.24 в 12:10