Той е носител на наградата „Млад изобретател“ за 2021 г. на фондация „Еврика“. Ако трябва да бъде представен с две думи, ще бъдат тези – Станислав Дарачев е строителен инженер. Но неговата биография е дълга и професионалните му интереси са много по-широки, за да бъдат разказани с едно или две изречения. Завършва специалност „Водоснабдяване и канализация“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София (УАСГ), през 2017 г. завършва магистратура по приложна математика в СУ „Св. Климент Охридски“, а през 2020 г. семестриално завършва още една магистратура по „Бизнес администрация“ в УНСС. След това е редовен докторант по научна специалност „Инженерна хидрология, хидравлика и водно стопанство“ в УАСГ - София.
В края на миналата година му беше присъдена наградата „Еврика“ за изобретението „Канализационен преливник“, регистрирано като патент в българското Патентно ведомство. Изобретението е вид хидротехническо съоръжение, широко използвано в канализационното строителство.
И това, което е характерно за Станислав Дарачев е, че може да разказва за канализационните мрежи и съоръжения така, както повечето хора разказват за пътешествия или приключения – с много хъс.
В работата си Станислав Дарачев съчетава в едно теорията и практиката. Самият той е преподавател Университета по архитектура, строителство и геодезия в София, но никога не е преставал да се занимава с това, което обича и в реална среда.
Ето как от Фондация „Еврика“ представят Станислав Дарачев: „Още като студент той се откроява с креативен дух и стремеж към създаване на полезни за практиката програмни продукти в областта на канализационните мрежи и съоръжения. В изследователската си дейност проявява целеустременост, постоянство и стремеж към прецизност.“
А той самият разказва с какви проблеми се борят изследователите днес.
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg