Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е VR Art

Снимка: devstyler.bg

VR арт е рисуване във виртуалната реалност с помощта на контролери и очила за виртуална реалност, които създават три де пространство за художника. Чрез този тип рисуване трябва да има усещане за пространството.

Сред първите ви ар художници у нас е Рафаела Рафаелова, която е докторант в специалност „Мода“ в Национална художествена академия и преподавател в Националната гимназия по приложни изкуства. Днес Рафаела споделя, че първоначално е била настроена скептично към технологията, но днес я използва в различни проекти. Описва техниката на VR арта, като рисуване върху голямо платно, където обаче линиите се полагат във въздуха.

Днес Рафаела с надежда споделя, че мястото на технологиите в изкуството ще бъде все по-голямо и продуктивно и се надява, че в бъдеще ще могат и студентите повече да работят с технологии и подходящи бази за обучение:

„Много интересно е за хора, които се занимават с изкуството, имат база за рисуване и имат усещане за пространството и обектите в пространството. Рисуването в програмата, с която аз работя е много артистично, в другите програми е по-дигитализирано, а тук можеш да видиш с четка как би изглеждала например реална маслена боя. Работи се с очила и контролери, може с молив или с четка, зависи какво искаме да създадем. Правиш линия, тя остава във въздуха, във виртуалната реалност пространствата може да са различни, на белият листи изображението е плоско, а тук можем да го видим от всички страни. Можеш дори да вкараш и плоско изображение в тази среда и да го дообработиш с виртуалната реалност. Правили сме галерия картини със снимки, изградена изцяло във виртуалната реалност, снимките се вкараха дигитално, но плоско се бяха вкарали.


В началото бях скептично настроена към технологиите в изкуството, академичното рисуване беше близо до мен, но после осъзнах, че магията за света на художника се усеща по-силно с една такава виртуална реалност. Такъв пример беше един експеримент с картини на Салвадор Дали, можеше да се погледне отвъд картината, нещо което в реалния свят не можеш да направиш, да видиш картината от другата страна. Това дава още едно ниво на изкуството и на идеята на художника.“


Рафаела Рафаелова планира и изложба в сферата на VR арта и продължава да балансира между класическото рисуване и рисуването с виртуалната реалност.

Снимки: архив на Рафаела Рафаелова, devstyler.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07