Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

SOS Детски селища България и подкрепата на младежи за самостоятелен живот

Снимка: sosbg.org

Светът наоколо ври и кипи, страхът за бъдещето на планетата и човечеството се настанява все по-упорито в душите ни и всички се питат какво от сега нататък. И съвсем по човешки се надяваме това безумие да бъде озаптено и светът – различен, но все пък мирен, да продължи своя път. И ако нашите тревоги са предизвикани от извънредни обстоятелства, които в един момент, надяваме се, ще бъдат нормализирани, то тревогите на младите хора, които напускат алтернативната грижа са по-дългосрочни. Най-често те разчитат на различните НПО.

Сдружение SOS Детски селища България е първата организация, която предложи социалната услуга „Подкрепа за самостоятелен живот“. Тя е в рамките на проект „Пътеки към свободата: овластяване на младежи от алтернативна грижа да заживеят самостоятелно и пълноценно“, изпълняван от сдружение SOS Детски селища България и финансиран от фонд „Активни граждани България“ по ФМ на ЕИП.

В момента се провежда петият, последен кръг на процедурата за подбор на кандидати за получаване на подкрепа за самостоятелен живот. Какви са критериите за подбор, кой може да кандидатства и на какви условия трябва да отговарят кандидатите – за всичко това разговаряме с Мариан Дянков – директор Програми в SOS Детски селища България. За получената от Сдружението подкрепа пък разказва с Георги Стефанов, студент социална педагогика. Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец" , който Паулина Мичева представя в "Нашият ден". Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец..

публикувано на 07.05.24 в 12:16
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52

Пътища към устойчивостта

"Пътища към устойчивостта" е изследване на Атанаска Станчева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН с подзаглавие "Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна преда през призмата на две природозащитни движение в България". Един от важните за "Изгрев" и за мен аспекти на изследването на д-р..

публикувано на 06.05.24 в 09:15
Музеят на килима в Баку отвън

Чипровски мотиви в Музея на килима в Баку

Няма начин да сбъркате Музея на килима в Баку, дори да не подозирате за съществуването му. Просто австрийският архитект Франц Янц, който печели конкурса за построяването му, го проектира във формата на навит на руло килим. Отбих се там случайно, а после в телефона си надиплих повече от 100 снимки! Някои с доста чипровски мотиви. Оказва се, че също..

публикувано на 06.05.24 в 08:38