Прочетох повестта на един дъх. Историята те впримчва в себе си още от първите страници и не те пуска, докато не стигнеш до края ѝ. Самият автор споделя, че не той е търсил историята, а тя е намерила него. Запознал се със Спас Карафезов, той му разказал за своя житейски път, Захари го претворил във вълнуващ разказ за травмите и преодоляването им, за ударите на съдбата и просветлението, което получаваме от тях, за физическата слепота и духовното проглеждане. А също и за заслепението, в което ние, зрящите, най-често живеем.
Постановката е на младата и талантлива режисьорка Василена Радева. Ето какво споделя тя за първата си работа в „Радиотеатъра“: „Когато в качеството си страстен читател срещна текста, който да задвижи мислите и чувствата ми, аз го нося в мен дълго, след като съм го прочела, той става част от невидимата материя, изграждаща моя вътрешен свят. А когато даден текст задвижи и моето режисьорско въображение и хъс да го обживея с таланта на актьорите, тогава усещам някаква съдбовност в срещата ми точно с тази история, с тази специфична подредба на думи и човешки съдби и начина, по който за даден период от време се отдавам напълно на този авторов свят. Затова, когато Захари Карабашлиев и Теодора Димова ми предложиха да направя драматизация и радиопостановка на повестта „Жажда“, аз искрено се зарадвах, че точно тази много човешка и светла история за копнежа по красивото в света, страданието и силата да обичаш ще бъде моята първа работа в „Радиотеатъра“ на БНР. За този работен процес аз мога да кажа много, но избирам да напиша само три думи: учене, смисъл, благодарност”.
Василена Радева е доверила на актьорите Любомир Бъчваров, Симона Халачева, Димитър Николов и Богдана Котарева. Богатата и деликатна музикална картина е на Емилиян Гацов – Елби.
На 6 март от 16 часа „Радиотеатърът“ ще излъчи премиерната си постановка „Жажда“ по едноименната повест на Захари Карабашлиев.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg