Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение “Българска история“: Да направим историята по-интересна

Иван Кънчев: Историята се повтаря, а човечеството не си взима поуки

| обновено на 05.03.22 в 09:10
Протест в Атина в подкрепа в Украйна, 1 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иван Кънчев  е автор на четири книги и е един от създателите на популярния проект “Българска история“. Завършва “Международни отношения“ в СУ “Св. Кл. Охридски“, магистър е по реторика и финансов мениджмънт.

Основна задача пред сдружение „Българска история“ е съхраняването и популяризирането на българската история чрез поддръжката на два уебсайта, обиколки на училища с цел изнасяне на уроци по родолюбие, създаване на образователни клипове, документални поредици, късометражни филми и телевизионни предавания, посветени на бележити лица и събития от родното минало, издаване на книги с историческа тематика, а от март 2016 и едноименно списание.

Иван Кънчев е главен герой в “Нашият ден“:

“Случващото се в Украйна е едно от най-неприятните събития, които могат да се случат в хода на историята на определена държава и континент. Мислехме, че тези неща са останали назад в миналото и сякаш сме си научили уроците от историята, но единственото, което се потвърди за пореден път е, че историята се повтаря, а човечеството не си взима поуки от нея.

За съжаление войната особено днес се води, както на бойното, така и на информационното. Много е трудно да отсяваме коя е вярната. “

Спирането на Фейсбук за ЕС

“Това в някакъв аспект би успокоило хората. Наличието на толкова пристрастени хора към медията показва, че нещо не е наред.“

Дискусиите около датата 3 март

“Интересно ми е да обсъдим в обществото ни дали въобще има дата, която ни обединява. Заради наши специфики в народопсихологията много трудно можем да се обединим около една дата, но този дебат за 3 март винаги е вървял, а тази година кулминира заради събитията, които се случват в Украйна и Русия.

Дискусиите не бяха приятни и единственото, което правят е още повече да разделят обществото ни. Всеки един от нас е ангажиран с конфликта в момента и благодарение на социалните мрежи се затваряме в едни микрообщества, в които имаме свои съмишленици, а с всички останали се караме ожесточено.

Аз смятам, че 3 март следва да бъде национален празник на България и не смятам, че е необходимо да го променяме.“


„Бой за Шипка“, художник Димитър Гюдженов

Сдружение “Българска история“

“Минахме през много етапи, тъй като развитието на Сдружението съвпадна и с нашето личностно развитие. Когато го стартирахме, то започна от една страница във Фейсбук, бяхме ученици в 12 клас и не осъзнавахме,  че това нещо до такава степен ще промени живота ни.

За щастие тогавашното хоби отдавна се е превърнало в работа. Етапите бяха различни, но винаги ни е обединявало това – да направим историята по-интересна, по-популярна и сякаш вече намерихме нашата ниша. Намерихме я и като издателство, профилирано само върху българска история, каквото липсваше на нашия пазар. Радваме се, че към изданията има интерес.“

Експертизата е много важна и мога да заявя, че през годините сме работили с някои от най-големите имена в българската историография, като по. Пламен Павлов, проф. Пламен Митев и десетки други.“

Фокусът

“Той в момента е издателската дейност. Успяваме да реализираме между 25 и 30 издания, които след това представяме на читателите, както нови книга, така също и преиздаваме стари, които не са виждали бял свят от десетки години. В началото на тази година отбелязахме стотната книга на издателството.

Продължаваме да реализираме и видеосъдържание, което се радва на завидна популярност в Интернет, което ни радва, защото е трудно историческо съдържание да се бори наравно с останалите видеа в Youtube, които гледат младите хора.“

Новото поколение

“Децата се развиват изключително бързо, усвояват добре информацията, ако е поднесена по правилния начин. По-скоро ние не разбираме новото поколение, те наистина се развиват изключително бързо. Те по друг начин възприемат информацията, която е в невъобразими обеми. Трябва да се приспособим и да обърнем това в позитив.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17