Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 март – непразничо

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обикновено март месец е пълен с очаквания. Малък Сечко вече си е отишъл, първите щъркели пристигат и пролетта се задава. Дали защото народът го свързва със симпатичната баба Марта, или защото заради първите цветя е пълен с нежност и красота, но сме свикнали да го наричаме женски месец. Тази година той е по-особен защото минава под знака на една от най-страшните прояви на човека – войната. И жените пак са под огромен товар – спасяват живота. Кадрите на колони с майки и деца, пълни автобуси и палатки, кадри от родилни отделения с раждащи се под обстрели и бомби бебета; убити майки и деца – това е, с което ще се запомни този месец март. Това е, с което ще се запомни и днешният 8 март на 2022 година – тежки отговорности и непредвидени, непредполагаеми обстоятелства и предизвикателства. 

За тях в „Познати и непознати“ е разговорът с журналистките и майки Шефкие Чакър и Вартануш Топакбашян.

Когато избухна войната в Украйна, едно от първите неща, за които екипът ни се сети, е да потърси информация как се справят бежанките – майки на деца с увреждания и с тежки хронични заболявания. Попаднахме на една жена, която ни впечатли със своята всеотдайност и жертвоготовност.

„Моля ви, нека говорим след ден-два. Ще се включа в предаването, но нека не говорим сега. Току-що се връщам от път и съм на предела на физическите си сили.“ – така отклони тя предварителния ни разговор. Тази жена се казва Аделина Аркадиева Банакиева, която доброволно  извозва бежанци от Украйна.

Много са примерите от човешката история, когато различни хора, бягащи от войната, освен да опазят живота си, се грижат да опазят и светините си – книги, икони – все неща, свързани с корените им, но и с бъдещето.

Едни от първите, които реагират с желание да помагат на бягащите от война, са майките. Независимо от кой край на земята са. 

Чуйте продължението на разговора с Шефкие Чакър и Вартануш Топакбашян.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15