Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата и темата за войната: Да слушаме като възрастни, но да говорим като родители

Готова ли е образователната ни система за децата, идващи от Украйна

| обновено на 08.03.22 в 15:23
Снимка: unicef.bg

Докъде може да се стигне в разговорите с децата, когато темата е война? Какво е отражението върху детската психика и от какво значение е възрастта, когато става дума за война и военни действия?

Темата коментира в “Нашият ден“ Детелина Стаменова, психолог и психотерапевт:

“Възрастните сме не по-малко уплашени от това, което се разиграва. Трябва да разграничим говоренето си, така че то да бъде подходящо. Да можем да слушаме като възрастни, но да говорим като родители, които да ги успокоят в настоящия момент.

Предложението ми е да се избягва да се влиза в твърде големи подробности с малки деца, ако те не питат конкретно.

Някои деца се затварят, когато са тревожни, други стават раздразнителни, а има и такива, които наистина не ги интересува, техните проблеми в училище или с приятели в момента могат да доминират в техния вътрешен свят, следва да се отнесем с уважение и към такова нещо.

Жени и деца преминават през украинския граничен пункт „Орливка“ на път за Румъния. На мъжете не позволяват преминаване.

При децата трябва да следим всичко, различно от обичайното. През последните две години на пандемията родителите наблюдаваха различни състояния на децата си, било заради притеснения, било заради оставане онлайн.

Децата бяха много повече вкъщи, заради което знаем повече за тях. Появиха се проблеми като лош сън, проблеми с кожата, която е най-големият орган на нашето тяло. Децата често реагират на стреса през най-различни дерматологични проблеми. Когато видим подобна проява може да разговаряме с детето и това трябва да стане в една спокойна среда.

Ако децата нямат някакви психосоматични промени и промяна в поведението бихме могли да ги оставим. Най-правилният подход към всички тях в момента е да им дадем усещане за сигурност.

Освен успокояването с думи, бихме могли да прекарваме време с близките си и да прегръщате децата си.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Преди дни журналистът Мая Цанева отправи запитване към МОН. Въпросите, които тя зададе към МОН, бяха свързани с това как Министерството ще посрещне нуждите на децата в България и на тези, които пристигат от Украйна.

Темата коментира в “Нашият ден“ Мая Цанева, журналист на свободна практика, основател на сдружение „Безопасни детски площадки“:

“Оказва се, че заявленията, които родителите на бежанските деца трябва да попълнят, за да влезе детето в училище, са на български език. Това е абсурдно, защото част от тези хора не разбират български. Не съм убедена, че има достатъчно учители в системата, които говорят руски, а дори английски, така че да помогнат на децата да влязат реално в клас.


Отговорът на запитването ми беше, че МОН разполага с достатъчно количество психолози и детски учители, които да се справят със ситуацията. Ден по-късно дойде новината, че МОН ще продължи да поддържа една кризисна телефонна линия за психологическа подкрепа на учители и ученици.“

Според мен учителите ни са достатъчно добре образовани, те преминаха през изключителни препятствия през последни две години, включително и ужасно лоша комуникация с МОН, който почти две години отказваше да даде някакви насоки за това как да се учи в дистанционен режим.

Притеснителното е, че има разногласия между самите учители как да подхванат темата и как да развият и второ, МОН не насърчи учителите и психолозите да говорят по темата по начин, който би бил подходящ за възрастта и щадящ децата.

Като родител след известен размисъл стигнах до извода, че има достатъчно литературни и музикални произведения, има изобразителното изкуство, на танца, ако желаете, дори чрез използването на модерни медии като подкасти и видеоматериали, през които това да бъде обсъдено, без да се влиза в някакви политически разговори.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

„Новините на детски език“ – как да говорим с деца и подрастващи за войната и какви трябва да бъдат новините по тази тема?

Темата коментира в “Нашият ден“ Зорница Христова, издател, автор на „Новините на детски език“ в „Книговище“:

“В разговора с децата има едно допълнително условие, което различава работата на журналиста от тази в медиите за възрастни. От една страна, е задължението да информираш и да бъдеш честен, което разбира се винаги е на първо място, от друга страна, е и условието да бъдеш щадящ към детската публика и да не създаваш допълнителна тревожност на децата, които така или иначе се сблъскват с новините света на възрастните и тревожността на своите родители.

Да информираш без да всяваш такъв страх, че да правиш самото дете нефункционално в ежедневието си, безпомощно и уплашено.

Надяваме се, че не прекрачваме линията. Първото, което възрастният трябва да направи в такъв разговор, е да е сигурен, че самият той е максимално спокоен преди да подхване темата с децата.

Второ, да е сигурен, че е добре информиран и че няма да ги подведе. Третото, много важно, е дозировката.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25