Както вече имах случай да се похваля, неотдавна бях на остров Мавриций, където хем изгорях, хем не стоях много на плажа. Но това е нормално за луд приключенец като мен. До този момент ви разказах за разходката с лъвове и посещението на Седемцветната земя, където вулканичните пясъци се стелят в различни цветове, но дори и да ги разбъркате в шепа, след миг се разделят отново по нюанси. Днес идва ред на уникалното усещане да плуваш с диви делфини в Индийския океан.
За поспаливите приключението в залива Тамарин изисква известни усилия, но ранното ставане се отплаща още с първите слънчеви лъчи. Работата е там, че делфините сутрин са най-активни. След като са нощували на западното крайбрежие на Мавриций към 7 часа са готови за закуска. Не без помощта на местните, те се скупчват на определено място навътре в океана. И как не, подозирам, че за тях това е безплатна шведска маса, на която гидовете изсипват тонове прясна риба, за да примамят въртящите се или наречени другояче дългокрили делфини (Spinners) и бутилконосите делфини афалин.
Но това не става без знак от страна на капитана, по чиято команда можем да скочим в океана, така че да не ги уплашим. Екипажът е готов да придружи неколцина със спасителни жилетки. Те не могат да плуват, но не искат да пропуснат неземното усещане да бъдат част от стадото делфини, макар и за няколко минути. Така че ще скачат с ескорт. Впрочем, местните момчета са като амфибии. Имам чувството, че са добри приятели с делфините, които сякаш им се радват.
Отличните плувци, които не се боят да се гмурнат по-надълбоко могат да се окажат заобиколени от ласкавите бозайници. Стига да се задоволят да ги наблюдават, без да правят резки движения.
Ако майките делфини почувстват заплаха за малките си, могат дори да ухапят натрапника.
Тези около Мавриций обаче са си съвсем диви и приемат натрапниците като досадна прибавка към обилната закуска.
Въртящите се делфини, наричани спинъри, са със сравнително малки размери – от 125 до 230 сантиметра на дължина. А теглото им достига до 75 килограма. Те лесно се разпознават по тъмносивите гърбове и светлите кореми. Живеят на големи групи и нямат нищо против в ятото им да се вклинят странни същества с плавници и нелепи тръбички в устата.
Делфините афалин или бутилконоси са най-разпространеният вид. Както личи от названието им, муцунките им са силно удължени, подобни на шише. Те също наблягат на рибата в менюто си и са доста дружелюбни.
След като ни оставиха да се налудуваме (и хапнаха риба до насита) очарователните бозайници се оттеглиха в океана, а ние се отправихме към необитаемия остров Бенитие за обяд с морски таралежи.
Щом си поръчате сий ърчин, сервитьорът внимателно разтваря тънката черупка на кръглото мекотело, нежно изгребва с лъжичка хайвера – не повече от два-три грама. Смесва го грижливо с лимонов сок и лютив сос и го сервира. Със сигурност няма да ми стане любимото блюдо, но поне опитах. След това си доядох със стек от риба тон и пиле на скара, мариновано в меласа, от което добива карамелена коричка. 45% от площта на Мавриций е покрита със захарна тръстика. Използването ѝ е тотално безотпадна технология – след като произведат захар, ром и меласа, от листата правят покриви, които издържат до 15 години. А и при циклоните, които често навестяват острова, е по-добре къщата ти да е покрита с нещо евтино и бързо възстановимо.
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..
Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната, какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg