“Астрономията като наука се развива още от праисторията. Това е една от най-старите науки. Това е едно умение, което позволява на хората да се движат в пространството и да измерват времето“ – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Валерия Фол:
“Да си представим живот без часовници. Трябва да се знае кога идва пролетта, кога идва сеене, кога жътва, да се организира животът – стопанският и религиозният. Особено в непознато пространство, човек трябва да има едни постоянни маркери, а това е звездното небе.
Знанието на календара е една сила, защото е неразривно свързана с цялостната стопанска дейност – земеделие, животновъдство, строителство дори. Всичко това е свързано и с обредния календар. Това е знание, предавано от поколение на поколение в нелитературна среда.
В момента астрономия се учи в университет, а някога не е имало учебници. Специално астрономията е пазена в аристократически и жречески общества – в Тракия, в Египет, във Вавилон…
Нашите траки не са писали и сега говорим за етноастрономия. Много неща са запазени в традиционната култура на българина – разбиране и измерване на времето, разделянето на годината на сезони и да знае кога какво прави.“
Повече за това кои са обектите, които можем да наречем “древни обсерватории“, чуйте от целия разговор с проф. Фол в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ директора на НАО „Рожен“ д-р Никола Петров:
“На територията на сегашна България са се развивали такива астрономически познания. Напълно вярно е и това, че литературата е доста оскъдна що се отнася до такива важни познания в Астрономията.
Точно това, което стана на въпрос, че писмеността тогава у нас не е развита.
Една от най-старите обсерватории, в които се смята, че са се случвали астрономически наблюдения именно с определяне на годишни сезони – на ставането на равноденствията и идващото лято – зима. Близо до нас в Македония и около 50 км от Скопие е една от най-древните обсерватории.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Кацарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Какво представлява т.нар. "Заповедно производство"? Какви са новите моменти във връзка с влизането в сила на измененията на уредбата в Гражданския процесуален кодекс? Извън общото производство чрез съдебни дела общ исков процес е предвидено отделно производство за защита на гражданските права. И това е заповедното производство. Налице са изменения,..
Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..
Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства...
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg