На 19 март 1962 г. е първият публичен концерт на камерен ансамбъл „Софийски солисти”. Тогава съставът се нарича „Софийски камерен оркестър”. Няколко години по-късно концертира под името „Софийски солисти”. Необходимо е да мине време, да се потвърдят успехите, за да се докаже, че всеки член на състава може да бъде и солист. Още в първия концерт, дирижиран от Михаил Ангелов, се уточнява идеята за организацията и критериите за работа в състава, за избора на репертоар и правилата на творческото ежедневие. През първите 16 години съставът, ръководен от Васил Казанджиев, се утвърждава като „марка за качество” в България и по света.
Столична община приютява под крилото си ансамбъла и му създава условия за работа. След Казанджиев, щафетата поема Емил Табаков. Увеличава се броят на концертите и записите, разширява се географският обхват на концертите – няма континент, който „солистите” да са пропуснали. От 1988 година досега, ръководството на ансамбъла поема Пламен Джуров. Разширява се стиловият облик на репертоара и сътрудничеството с всички утвърдени български солисти, хорове и задгранични солисти. „Софийски солисти” са еталон за качество и в България, и по света.
По повод юбилея си „Софийски солисти” предлагат на столичната публика цикъл от четири концерта с разнообразен избор на произведения и гостуващи солисти.
Повече за концертите в „Артефир“ разказва проф. Пламен Джуров, който и сега ръководи камерен ансамбъл „Софийски солисти”.
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg