Днес в Sofia Tech Park се провежда конференцията Fintex Summit 2022 – ускорение и бъдеще на финансовите технологии.
Темата коментира в “Нашият ден“ Левон Хампарцумян:
“Банковият сектор е толкова силен и толкова важен, колкото е самата икономика, защото не банките дърпат икономиката напред, а икономиката дърпа банките.
Ако се върнем към индустриалната трансформация в тази индустрия, със сигурност предстоят големи промени от гледна точка на по-ефективно използване на възможностите на това, което всички наричаме Fintex, но това всъщност са дигитални услуги, някои от тях сме свикнали да използваме, без да се усещаме. Имаме достъп до парите си по повече от един начин – 24/7.
Това не става с декрет или насила, а става, когато потребителят реши, че е по-комфортната и по-сигурната услуга.“
Българският банков сектор
“Не сме напред, но сме сравними със страните в Централна и Източна Европа. Предприемачът е най-крехкото и плашливо създание от гледна точка на това къде ще се базира и дали се чувства комфортно в средата, в която работи, така че да може да реализира идеи.“
Средствата от ЕС
“Зависи то това дали предприемачите ще имат по-голяма тежест от усвоителите на фондовете. Българската икономика пострада от Covid по-малко, отколкото очаквахме. Сега дойде войната в Украйна, която създава допълнителни рискове и предпоставки за кризи в различни сектори.
В справянето с тези предизвикателства сме по-скоро реактивни, отколкото проактивни. И няма как да се проактивни заради размера на икономиката си.“
Предложението за национален форсмажор
“Това най-вероятно няма да стане по ред причини. Това е безсмислено. Има компании, които се развиват добре, има и компании, които могат да се опитат на индивидуално ниво да потърсят някакви форсмажорни обстоятелства в зависимост от договорите, които имат и пазарите, на които работят.
От инвестиционна гледна точка самото обсъждане на такова нещо е странно. Някой ще си каже – “как ще инвестирам в тази държава, която ще каже, че утре има форсмажор и всичките ми договори изостават.“ Това дава знак за неустойчива среда.“
Мораториумът върху цените на електричеството
“Единствената причина да се направи това нещо беше да се купи време, за да се види как се развиват нещата. Този сектор очевидно е под голям стрес заради зависимостта от Русия.
Инфлацията е нещо, което така или иначе се случва в момента. Най-вероятно ни очаква период на относително висока инфлация, но не хиперинфлация и или пък подобна на онова, което сме виждали 1997 – 1998 г. Да се надяваме, че тя ще бъде в рамките на 10-15%, което не изключва в определени сегменти да бъде и по-висока, като енергия и храни.“
Помощта за бизнеса
“Трябва да има някаква подкрепа за бизнеса, докато има толкова трудна и динамична среда, но пък безкрайното продължаване не е здравословно за икономиката. Защото това са пари, които идват от данъците, които пък могат да плащат само успешните фирми. Ние не произвеждаме повече, за да дадем, а най-добрият начин да се справим с инфлацията е да произвеждаме повече стоки и услуги.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg