Българското училище за политика „Димитър Паница” е неправителствена организация, която от 2001 година насам обучава политическите и гражданските лидери на България.
Създадено е по идея на Димитрий – Иван Евстатиев Паница – родолюбив българин и филантроп, който до смъртта си работи активно за развитието на демократичното общество в България. То е учредител на Мрежата от училища по политически наукипод егидата на Съвета на Европа, в която членуват 21 училища от различни региони на света – Централна и Източна Европа, Кавказ, Северна Африка.
Неговата мисия е да подпомогне създаването на общност от граждански и политически лидери, с активна позиция в националния, европейския и световен политически процес, водени от съвременни демократични ценности като плурализъм, толерантност и информиран дебат.
За поредна година училището стартира Националната програма “Управленски умения“.
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Иван Начев:
“Програмата стартира в неделя. Тя е насочена към политици или представители на политически партии, представени в Българското народно събрание или имат представители в ЕП и към представители на т.нар. граждански сектор. Хора, номинирани от граждански структури, или професионални организации. Учениците минават през една сложна система на обучение, която се развива под егидата на Съвета на Европа.
Целта е да се развият техните меки умения, уменията им да работят в екип. Знаете, че голяма част от нашите съвременни образователни системи, карат хората да се развиват индивидуално. На практика нашият всекидневен живот и работа, преминава в работа с други хора.
Наред с това преминават през различни видове тренинги, специализирани обучения, свързани с развитието на местните, националните и международните политики. Опитваме се да ги научим, че идеологическите различия са важни, когато става въпрос за участието им в политическите партии, за управлението.
Проследяваме голяма част от нашите ученици, тъй като освен народни представители сме имали и евродепутати, имали сме и кметови и общински съветници.
Не всички постигат положителни резултати от това, което правим с тях, но в крайна сметка от това има полза, тъй като всички политически партии имат свои представители.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg