Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът „Нашето време“

„Нашето време“ е проект на Марио Георгиев и Надежда Шопова, който първоначално развива концерт-спектакъл с патриотична насоченост и съдържа български песни, танци, рецитали и възстановки на епични битки. По-късно платформата му „Нашето време“ поставя началото на инициатива в помощ на читалищните библиотеки в малките населени места на страната чрез даряване на книги, организиране на образователни концерти и популяризиране на читалищата чрез заснемане на кратки видеа, които се излъчват във виртуалното пространство. Идеята за „Нашето време“ се ражда от любов към историята, културата и традициите, разказват основателите и участници в него Марио Георгиев и Надежда Шопова:

„Цялата ни философия е, че всеки човек трябва да бъде полезен с каквото може на обществото, на културата. Историите, които разказваме между автентичните такива, са изцяло вдъхновени от хората във видеата, които представяме. Самата история на село Лешко е много интересна. Било е крепостно за тогавашното ВМРО. Композиторът на музиката към „Тих бял Дунав“ е от там родом – Иван Караджов.“

Според Рилската грамота на цар Иван Шишман от 1378 година село Лешко е собственост на Рилския манастир. Там са открити много интересни артефакти, свидетелства, които доказват важното място на населеното място в античността, в това село не са живеели турци по времето на Османското робство. В един от своите филми Марио и Надя преплитат историята на читалището в село Дебнево с историите на актрисата Койна Русева и групата БТР:

„Тръгвайки от читалище, изпълнители като БТР, това за тях е една основа, която ги изгражда и те не са забравили и до днес. Искаме да покажем, че от самодейни трупи тръгват големи звезди и се изграждат като личности.“

В село Челопек живеят потомките на баба Илийца, за него също разказва филм на Марио и Надежда:

„Правнучките на Баба Илийца са две изключителни дами. Едната от тях – Василка Манчева, е организирала изграждането на къщата-музей на Баба Илийца в селото, построяването е изцяло с доброволен труд на местните жители, което показва мотивацията на хората да съхранят историята си. Баба Тодорка е на 99 години, преживяла много катастрофи на времето, но е запазила своя младежки дух и вдъхновяваща човещина. Тези жени могат да бъдат примери за това колко е важно да бъдат съхранени ценностите.“

Марио Георгиев и Надежда Шопова, основатели на проекта „Нашето време“, разказват и историята на село Поибрене, което наричат „туптящото сърце на българската епопея“. Там е ушито знамето от Райна Княгиня. А местната църква е реставрирана от местните жители.

Снимки – личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20