Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Самуил Петков

| обновено на 29.03.22 в 08:56
Снимка: личен архив

„Самуил Петков е един ангажиран и състрадателен към света човек“ – това казва за себе си дванадесетокласникът от СМГ „Паисий Хелендарски“. За своите медали от международните олимпиади по физика и химия той получи стипендия от фондация „Еврика“ за 2021-2022 г.

„Самуил е изключително любознателно момче, изключително отговорен, съвестен, полага усилия да се представя все по-добре и по-добре. Мотивиран е, освен с химия се занимава и с физика и се състезава и там, съумява да види и връзките между различните науки и да се развива и там. Просто удоволствие е да се работи с него“ – това пък казва за Самуил един от любимите му учители в СМГ Борис Толев.

Както повечето талантливи български деца, и Самуил преминава през школата на учителя Тео. „Много мъдрости ни е казвал. Напр. ако човек иска да е добре, трябва да е прочел 10 000 страници, а ако иска да е сигурен – 20000“. Бъдещето Самуил си го представя просто. Вижда се като човек, който помага на младите хора да развиват потенциала си; мечтае да бъде преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ или пък учен в БАН. Но това, в което искрено вярва е, че ще бъде още по състрадателен и ангажиран към света Човек.

Повече за Самуил Петков чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55