Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 март – Ден на вулканолога

Доц. д-р Йоцо Янев: Вулканите имат много силно влияние върху климата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Каква е връзката между вулканите и промените в климата и какво е влиянието им върху живота днес?

На 30 март 1956 г. на Камчатка се случва мощно изригване на вулкана Безименни. На височина до 45 км се вдига облак пепел. Това е първото изригване на острова, детайлно изучено от вулканолозите. В негова чест 30 март се отбелязва като "Ден на вулканолога".

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Йоцо Янев от секция “Петрология”, Геологически институт, БАН:

“Вулканите имат много силно влияние върху климата – както в техните близки околности, така и далече, включително за глобалния климат на Земята.

Известно е изригването на вулкана Кракатау, състояло се на 26 август 1883 г. между островите Ява и Суматра. Далече в стратосферата се изхвърля голямо количество вулкански прах, който два пъти обикаля цялото земно кълбо и създава една пелена, която пречи на слънчевата топлина и светлина да достига до земята. Известно е, че годината след това изригване е позната като година без лято. Вулканското изригване е имало влияние върху климата на цялата планета.

Далечната геоложка история преди 25 млн. години, в края на палеозоя, в продължение на няколко милиона години, което е един кратък интервал за геоложката история, грамадни изригвания се осъществяват на територията на сегашна Индия и Сибир.

Тези изригвания предизвикват измиране на 90% от животните на Земята и се подготвя настъпване на “царството на динозаврите“.

Друг известен случай с промяна на климата е изригването на вулкана Лаки в Исландия през 1783 – 1784 г., който, освен че погубва голяма част от животните на остров Исландия, предизвиква много силни киселинни дъждове, тъй като се изхвърля сяра в атмосферата. Дъждовете унищожават реколтата на голяма част от Западна Европа.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: www.bgd.bg, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13