Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Кантарджиев: Добре е да се носят маски на места, в които има сгъстяване на хора

Не трябваше да допускаме недоверие към ваксините и мерките

Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС

“Личното ми мнение беше за по-малък ентусиазъм. Мярката, върху която трябва да се акцентира в момента, е проветряването, а на места, в които има сгъстяване на много хора, е хубаво да се носят маски“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Тодор Кантарджиев:

“Трябва да изчакаме решенията и официалните власти да кажат, в момента можем да коментираме само слухове. Случаите са над 1500 на ден, има дифузно разпространение в някои от областите, включително в град София, а знаем, че дифузното разпространение се контролира много трудно.“

След извънредното положение

“Карантинирането ще отпадне, ще отпаднат и някои елементи на изолацията. Новият вариант на “Омикрон“ се прекарва много леко като заболяване в някои държави от Европа, може да си положителен, но да общуваш с хора, ако си с маска.

Много се говори за заплахите от подварианта на “Омикрон“ - БА.2. Той вече два месеца и половина е у нас. Преди около месец това бяха 1/3 от циркулиращите варианти, преди две седмици бяха 50%, а вече може би са към 80-90. Хосиптализацията при БА.2. е около три пъти по-малка от основния “Омикрон“ вариант. Преминава по-лесно и не трябва да ни плаши.

Контрол на влизащите от други страни

“За всичко това трябва да се излезе официално с някакъв подзаконов акт на министъра на здравеопазването. Трябва да се продължи в тази посоката на контрол.

Болните трябва бързо да се диагностицират, трябва да се помисли как ще става това от 1 април. Кой ще заплаща PCR тестовете, как ще става снабдяването на РЗИ-ата, които досега бяха снабдявани с безплатни тестове за антигени.

Личните лекари трябва да обяснят на хронично болните и възрастни хора, които се страхуваха да се ваксинират, че именно те трябва да се ваксинират до есента.“

Удължаване на противоепидемични мерки

“От МЗ бяха предложили до средата на април, това, което се е обсъждало вчера в Здравната комисия, е, че може би още три месеца ще бъде заплащано на хора, които лекуват болни от коронавирус. Също така надделява мнението в Комисията, че финансирането, което не е от Касата, по повод лечението и диагностиката – РЗИ и Национален център, ще продължи още три месеца.

Не трябваше да допускаме недоверие към ваксините и мерките. Нормалният човек си мие около 12 пъти ръцете на ден и със, и без коронавирус. Знае, че трябва да се избягват контакти с болни, а болните трябва да седят вкъщи.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08