“Личното ми мнение беше за по-малък ентусиазъм. Мярката, върху която трябва да се акцентира в момента, е проветряването, а на места, в които има сгъстяване на много хора, е хубаво да се носят маски“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Тодор Кантарджиев:
“Трябва да изчакаме решенията и официалните власти да кажат, в момента можем да коментираме само слухове. Случаите са над 1500 на ден, има дифузно разпространение в някои от областите, включително в град София, а знаем, че дифузното разпространение се контролира много трудно.“
След извънредното положение
“Карантинирането ще отпадне, ще отпаднат и някои елементи на изолацията. Новият вариант на “Омикрон“ се прекарва много леко като заболяване в някои държави от Европа, може да си положителен, но да общуваш с хора, ако си с маска.
Много се говори за заплахите от подварианта на “Омикрон“ - БА.2. Той вече два месеца и половина е у нас. Преди около месец това бяха 1/3 от циркулиращите варианти, преди две седмици бяха 50%, а вече може би са към 80-90. Хосиптализацията при БА.2. е около три пъти по-малка от основния “Омикрон“ вариант. Преминава по-лесно и не трябва да ни плаши.“
Контрол на влизащите от други страни
“За всичко това трябва да се излезе официално с някакъв подзаконов акт на министъра на здравеопазването. Трябва да се продължи в тази посоката на контрол.
Болните трябва бързо да се диагностицират, трябва да се помисли как ще става това от 1 април. Кой ще заплаща PCR тестовете, как ще става снабдяването на РЗИ-ата, които досега бяха снабдявани с безплатни тестове за антигени.
Личните лекари трябва да обяснят на хронично болните и възрастни хора, които се страхуваха да се ваксинират, че именно те трябва да се ваксинират до есента.“
Удължаване на противоепидемични мерки
“От МЗ бяха предложили до средата на април, това, което се е обсъждало вчера в Здравната комисия, е, че може би още три месеца ще бъде заплащано на хора, които лекуват болни от коронавирус. Също така надделява мнението в Комисията, че финансирането, което не е от Касата, по повод лечението и диагностиката – РЗИ и Национален център, ще продължи още три месеца.
Не трябваше да допускаме недоверие към ваксините и мерките. Нормалният човек си мие около 12 пъти ръцете на ден и със, и без коронавирус. Знае, че трябва да се избягват контакти с болни, а болните трябва да седят вкъщи.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg