Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Кантарджиев:

Спира дифузното разпространение на Covid, ще следим групи и колективи

Не говорим за риск при бежанската вълна, но трябва да следим за имунизационния календар на децата

| обновено на 23.03.22 в 14:43
Снимка: личен архив

“Случаите на Covid намаляват, хубавото е, че вариантът “Омикрон“, който премина почти през цялото население на България, се прекарва много по-лесно като заболяване“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Тодор Кантарджиев:

“Престава дифузното разпространение на Covid, което трудно се поддава на противоепидемични мерки и започваме едно предаване на клъстери – отделни групи и колективи. Така много по-лесно могат да се проследяват епидемичните връзки.

Новият вариант на вируса е подвариант на “Омикрон“, който се казва БА.2. Той по-лесно се разпространява, което е нормално, но много по-лесно минава като заболяване.

Специално с варианта “Омикрон“, който започна преди няколко месеца, се разбра, че хора, прекарали коронавирус в другите варианти преди месец и година, е възможно да се разболеят, но ще го прекарат за няколко дена, без нужда от хоспитализация. Най-важното е да са си вкъщи, за да не заразят хората, с които контактуват.

Те са реинфектирани, прекарали са единия вариант, при втория може да се заразиш, но ще го прекараш много по-леко.“

Ваксинационната кампания

“Кампанията отслабна по няколко причини. Първата е, че намалява броят на случаите. Втората е, че се натрупа една умора в обществото. Сега в момента хората, желаещи да си поставят първа доза, са много малко.

Но трябва да направим нещо много важно, в края на лятото и в началото на есента всички възрастни хора и хора с хронични заболявания, трябва да се ваксинират, за да са спокойни за есента и зимата.

Ще видим дали ще има производство на лекарствено средство с четиривалентна ваксина за грип и за Covid петвалентна. Много е вероятно да се появи такава, но в момента още няма такава.

В края на този месец ще се събират представители на всички европейски държави членове на ЕС, за да се види за една обща стратегия, тъй като поръчките и разпределенията на ваксини са общи действия на членовете на ЕС. Тогава ще видим какво ще се реши.

Нашите сертификати, които бяха въведени есента на 2021 г. – нито бяха въведени навреме, нито с необходимата подготовка на обществото. Лятото трябваше да се каже на хората да се ваксинират."

Извънредната епидемиологична обстановка

“Това са важни политически решения, които нямам смелостта да коментирам. Искам само да напомня на българския народ, че пролетта на 2020 г., когато всички бяха уплашени, тогава ние тръгнахме със създадения щаб със стратегията – “никаква толерантност към коронавируса“.

Бяхме и държавата в ЕС с най-малко случаи, защото бяхме обединени като нация. След това, когато падна извънредното положение, се появиха много “специалисти“. Те сега същите “специалисти“ са по водене на военни действия. Те объркаха народа по отношение на вируса и по отношение на мерките.

Постепенно трябва да се подготвим за неносене на маски, защото това е нормалното развитие на една пандемия.“

Бежанците от Украйна и имунизационният календар на България

“Никой не мисли, че има някакъв риск, но трябва да сме наясно с няколко неща: в последните 10 години има доста пропуски в нормалните имунизации, които децата трябва да имат.

Затова трябва да се проверява дали децата са ваксинирани за морбили, и другата много важна ваксина – това е 4,5 или 6-валентната, която е и за детски паралич, и за дифтерия.

В последните години в Украйна е нямало дифтерия, но по-възрастните хора, които не сме отскоро в борбата с инфекциите, си спомняме 1993 г., когато имаше 40 000 случая на дифтерия заради занемарена имунизация.“

Грипна вълна

“Парагрипните вируси са нещо интересно, те се появяват обикновено в края на грипните епидемии. В момента повишеният брой на случаи на сезонен грип се дължат на варианта А (H3N2), за което казах, че ще стане преди три месеца.

Късно е за грипа, за да ни плаши. Обикновено април месец случаите рязко намаляват. “

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31