Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Кантарджиев:

Спира дифузното разпространение на Covid, ще следим групи и колективи

Не говорим за риск при бежанската вълна, но трябва да следим за имунизационния календар на децата

| обновено на 23.03.22 в 14:43
Снимка: личен архив

“Случаите на Covid намаляват, хубавото е, че вариантът “Омикрон“, който премина почти през цялото население на България, се прекарва много по-лесно като заболяване“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Тодор Кантарджиев:

“Престава дифузното разпространение на Covid, което трудно се поддава на противоепидемични мерки и започваме едно предаване на клъстери – отделни групи и колективи. Така много по-лесно могат да се проследяват епидемичните връзки.

Новият вариант на вируса е подвариант на “Омикрон“, който се казва БА.2. Той по-лесно се разпространява, което е нормално, но много по-лесно минава като заболяване.

Специално с варианта “Омикрон“, който започна преди няколко месеца, се разбра, че хора, прекарали коронавирус в другите варианти преди месец и година, е възможно да се разболеят, но ще го прекарат за няколко дена, без нужда от хоспитализация. Най-важното е да са си вкъщи, за да не заразят хората, с които контактуват.

Те са реинфектирани, прекарали са единия вариант, при втория може да се заразиш, но ще го прекараш много по-леко.“

Ваксинационната кампания

“Кампанията отслабна по няколко причини. Първата е, че намалява броят на случаите. Втората е, че се натрупа една умора в обществото. Сега в момента хората, желаещи да си поставят първа доза, са много малко.

Но трябва да направим нещо много важно, в края на лятото и в началото на есента всички възрастни хора и хора с хронични заболявания, трябва да се ваксинират, за да са спокойни за есента и зимата.

Ще видим дали ще има производство на лекарствено средство с четиривалентна ваксина за грип и за Covid петвалентна. Много е вероятно да се появи такава, но в момента още няма такава.

В края на този месец ще се събират представители на всички европейски държави членове на ЕС, за да се види за една обща стратегия, тъй като поръчките и разпределенията на ваксини са общи действия на членовете на ЕС. Тогава ще видим какво ще се реши.

Нашите сертификати, които бяха въведени есента на 2021 г. – нито бяха въведени навреме, нито с необходимата подготовка на обществото. Лятото трябваше да се каже на хората да се ваксинират."

Извънредната епидемиологична обстановка

“Това са важни политически решения, които нямам смелостта да коментирам. Искам само да напомня на българския народ, че пролетта на 2020 г., когато всички бяха уплашени, тогава ние тръгнахме със създадения щаб със стратегията – “никаква толерантност към коронавируса“.

Бяхме и държавата в ЕС с най-малко случаи, защото бяхме обединени като нация. След това, когато падна извънредното положение, се появиха много “специалисти“. Те сега същите “специалисти“ са по водене на военни действия. Те объркаха народа по отношение на вируса и по отношение на мерките.

Постепенно трябва да се подготвим за неносене на маски, защото това е нормалното развитие на една пандемия.“

Бежанците от Украйна и имунизационният календар на България

“Никой не мисли, че има някакъв риск, но трябва да сме наясно с няколко неща: в последните 10 години има доста пропуски в нормалните имунизации, които децата трябва да имат.

Затова трябва да се проверява дали децата са ваксинирани за морбили, и другата много важна ваксина – това е 4,5 или 6-валентната, която е и за детски паралич, и за дифтерия.

В последните години в Украйна е нямало дифтерия, но по-възрастните хора, които не сме отскоро в борбата с инфекциите, си спомняме 1993 г., когато имаше 40 000 случая на дифтерия заради занемарена имунизация.“

Грипна вълна

“Парагрипните вируси са нещо интересно, те се появяват обикновено в края на грипните епидемии. В момента повишеният брой на случаи на сезонен грип се дължат на варианта А (H3N2), за което казах, че ще стане преди три месеца.

Късно е за грипа, за да ни плаши. Обикновено април месец случаите рязко намаляват. “

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оптимизиране и модулиране на имунната система по време на вирус

Проф. д-р Фани Мартинова , клиничен имунолог, съветва слушателите на Lege Artis какъв тип медикаменти са подходящи за оптимизиране и модулиране на имунната система по време на грипно и вирусно лечение. "Трябва едновременно със започването на вирусното заболяване, ако говорим за респираторните вируси, да се взимат препарати с двойно действие..

публикувано на 15.01.25 в 14:26

Съветите на пулмолога д-р София Ангелова в сезона на грипа

За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа , чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова . Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с  кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова. В случай, че човек е..

публикувано на 15.01.25 в 13:49

За синтетичните наркотици и употребата на вейп устройства сред младите

Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано. Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по..

публикувано на 15.01.25 в 13:04
Милка Василева, управител на БАПЗГ

Професионалистите по здравни грижи се обединяват в защита на своите интереси

Три организации на професионалистите по здравни грижи подписаха споразумение за общи действия за защита на професионалните им интереси. Организациите изпратиха писмо до медиите, адресирано до председателя на 51-вото НС Наталия Киселова, до президента Румен Радев и до министър-председателя Димитър Главчев. Писмото е подписано от..

публикувано на 15.01.25 в 12:30

Първият у нас център за заместваща грижа трябва да отвори врати във Варна тази година

Заместващата грижа е част от социалните услуги, които по закон би следвало да се предоставят у нас – нещо, което засега не се случва. Във Варна престои да бъде открит първият в България център за заместваща грижа . Повече по темата разказва Евелина Геловска от сдружение "Семеен център Мария" , което е пряко ангажирано с разкриването на..

публикувано на 15.01.25 в 11:55