“Случаите на Covid намаляват, хубавото е, че вариантът “Омикрон“, който премина почти през цялото население на България, се прекарва много по-лесно като заболяване“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Тодор Кантарджиев:
“Престава дифузното разпространение на Covid, което трудно се поддава на противоепидемични мерки и започваме едно предаване на клъстери – отделни групи и колективи. Така много по-лесно могат да се проследяват епидемичните връзки.
Новият вариант на вируса е подвариант на “Омикрон“, който се казва БА.2. Той по-лесно се разпространява, което е нормално, но много по-лесно минава като заболяване.
Специално с варианта “Омикрон“, който започна преди няколко месеца, се разбра, че хора, прекарали коронавирус в другите варианти преди месец и година, е възможно да се разболеят, но ще го прекарат за няколко дена, без нужда от хоспитализация. Най-важното е да са си вкъщи, за да не заразят хората, с които контактуват.
Те са реинфектирани, прекарали са единия вариант, при втория може да се заразиш, но ще го прекараш много по-леко.“
Ваксинационната кампания
“Кампанията отслабна по няколко причини. Първата е, че намалява броят на случаите. Втората е, че се натрупа една умора в обществото. Сега в момента хората, желаещи да си поставят първа доза, са много малко.
Но трябва да направим нещо много важно, в края на лятото и в началото на есента всички възрастни хора и хора с хронични заболявания, трябва да се ваксинират, за да са спокойни за есента и зимата.
Ще видим дали ще има производство на лекарствено средство с четиривалентна ваксина за грип и за Covid петвалентна. Много е вероятно да се появи такава, но в момента още няма такава.
В края на този месец ще се събират представители на всички европейски държави членове на ЕС, за да се види за една обща стратегия, тъй като поръчките и разпределенията на ваксини са общи действия на членовете на ЕС. Тогава ще видим какво ще се реши.
Нашите сертификати, които бяха въведени есента на 2021 г. – нито бяха въведени навреме, нито с необходимата подготовка на обществото. Лятото трябваше да се каже на хората да се ваксинират."
Извънредната епидемиологична обстановка
“Това са важни политически решения, които нямам смелостта да коментирам. Искам само да напомня на българския народ, че пролетта на 2020 г., когато всички бяха уплашени, тогава ние тръгнахме със създадения щаб със стратегията – “никаква толерантност към коронавируса“.
Бяхме и държавата в ЕС с най-малко случаи, защото бяхме обединени като нация. След това, когато падна извънредното положение, се появиха много “специалисти“. Те сега същите “специалисти“ са по водене на военни действия. Те объркаха народа по отношение на вируса и по отношение на мерките.
Постепенно трябва да се подготвим за неносене на маски, защото това е нормалното развитие на една пандемия.“
Бежанците от Украйна и имунизационният календар на България
“Никой не мисли, че има някакъв риск, но трябва да сме наясно с няколко неща: в последните 10 години има доста пропуски в нормалните имунизации, които децата трябва да имат.
Затова трябва да се проверява дали децата са ваксинирани за морбили, и другата много важна ваксина – това е 4,5 или 6-валентната, която е и за детски паралич, и за дифтерия.
В последните години в Украйна е нямало дифтерия, но по-възрастните хора, които не сме отскоро в борбата с инфекциите, си спомняме 1993 г., когато имаше 40 000 случая на дифтерия заради занемарена имунизация.“
Грипна вълна
“Парагрипните вируси са нещо интересно, те се появяват обикновено в края на грипните епидемии. В момента повишеният брой на случаи на сезонен грип се дължат на варианта А (H3N2), за което казах, че ще стане преди три месеца.
Късно е за грипа, за да ни плаши. Обикновено април месец случаите рязко намаляват. “
Чуйте разговора в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg