Във фокуса на това издание са сценичните изкуства и как те отразяват случващото се по света в разломни времена. Развива се темата за театъра като "предчувствие". Дава се картина на сценични събития от България, Европа и САЩ.
Акцентът е върху мащабни проекти като "Пер Гюнт" на Театър "София". Ибсеновият спектакъл на Катя Петрова разкрива с художествена яркост и дълбочина истини, валидни за днешния свят на войни и конфликти. Като своего рода дилогия се чете и спектакълът на Боян Арсов Peter Gynt от Дейвид Хеър по Хенрик Ибсен, поставен със студентите от класа на проф. Снежина Танковска в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той звучи като остра съвременна сатира за човека, създаващ мита за самия себе си, стъпил върху "казаното от телевизора".
Предчувствието на театъра идва чрез актуализиране и на трагедията "Антигона" (Софокъл, Жан Ануи), която Александър Морфов репетира в Плевенския театър. Връщането към античния театър, експлоатацията на архетипите в нов времеви и културен момент е начин на реакция на сцената на случващото се днес.
Друга форма е препрочитането от световния театър на Чехов. Неслучайно "Черният монах" в постановка на Кирил Серебренников е в програмата на 76-ия Авиньонски фестивал — спектакъл на хамбургския Thalia Theater с участие и на артисти от "Гогол-център".
Чеховата "Вишнева градина" е и новата постановка на Дмитрий Кримов в The Wilma Theater, осъществена с актьорски екип във Филаделфия, САЩ. Идеята е чрез взаимодействие на актьори с грамадни кукли и кинетични декори, да се разкрие съвременната агресия, тъга и болка, когато думата война става по-честа от думата любов, когато са сринати театри като театъра в Мариупол. В такива мигове думите отстъпват и се появяват визуални спектакли, които препрочитат архетипните наративи чрез танц и движение.
Повече за театъра по време на война и по-специално за украинския театър – не само като предчувствие, а и като защита, чуйте в звуковия файл.
Снимка: Иван Христов
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg