Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредица "Моментна снимка" с Майя Праматарова и приятели за световното изкуство 4

Театърът като предчувствие

Снимка: Иван Христов

Във фокуса на това издание са сценичните изкуства и как те отразяват случващото се по света в разломни времена. Развива се темата за театъра като "предчувствие". Дава се картина на сценични събития от България, Европа и САЩ.

Акцентът е върху мащабни проекти като "Пер Гюнт" на Театър "София". Ибсеновият спектакъл на Катя Петрова разкрива с художествена яркост и дълбочина истини, валидни за днешния свят на войни и конфликти. Като своего рода дилогия се чете и спектакълът на Боян Арсов Peter Gynt от Дейвид Хеър по Хенрик Ибсен, поставен със студентите от класа на проф. Снежина Танковска в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той звучи като остра съвременна сатира за човека, създаващ мита за самия себе си, стъпил върху "казаното от телевизора".

Предчувствието на театъра идва чрез актуализиране и на трагедията "Антигона" (Софокъл, Жан Ануи), която Александър Морфов репетира в Плевенския театър. Връщането към античния театър, експлоатацията на архетипите в нов времеви и културен момент е начин на реакция на сцената на случващото се днес.

Друга форма е препрочитането от световния театър на Чехов. Неслучайно "Черният монах" в постановка на Кирил Серебренников е в програмата на 76-ия Авиньонски фестивал — спектакъл на хамбургския Thalia Theater с участие и на артисти от "Гогол-център".

Чеховата "Вишнева градина" е и новата постановка на Дмитрий Кримов в The Wilma Theater, осъществена с актьорски екип във Филаделфия, САЩ. Идеята е чрез взаимодействие на актьори с грамадни кукли и кинетични декори, да се разкрие съвременната агресия, тъга и болка, когато думата война става по-честа от думата любов, когато са сринати театри като театъра в Мариупол. В такива мигове думите отстъпват и се появяват визуални спектакли, които препрочитат архетипните наративи чрез танц и движение.

Повече за театъра по време на война и по-специално за украинския театър – не само като предчувствие, а и като защита, чуйте в звуковия файл.

Снимка: Иван Христов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05