„Платонов е огромен писател, когото не забелязваха само защото не се побираш в кутийките, в които подреждаха литературата“, казва Шкловски за един от най-стойностните писатели на 20 век. Съдбата му е събрана в това изречение. Неговите книги са забранени за публикуване след 1946 г., можел е да работи само като анонимен редактор и чак през 80-те на миналия век творчеството му се публикува, много след смъртта му от туберкулоза през 1951 г.
У нас Платонов е превеждан и добре познат, но на малка част от читателската аудитория. Това е така, поради многопластовостта на творбите му, поради спецификата на стила му, поради героите, за които е избрал да пише – обикновените хора и техния покъртителен и трагичен живот в хаоса на следреволюционните години в СССР. По думите на поетесата и преводачка от руски София Бранц от стихотворението ѝ „Андрей Платонов“, когато го четеш, „като че ли вадиш вода от дълбокия кладенец“.
Книгата му с разкази „В зората на мъглявата младост“ е в превод на Иванка Васева.
Чуйте Гергана Димитрова.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg