Йордан Кръстев е един българин с голямо сърце, който се трогва от нуждите на хората в беда. Без да членува в организация или да получава нещо, той активно помага за настаняване на бежанци в български бази и къщи.
Йордан Кръстев е главен герой в “Нашият ден“:
“Не членувам в никоя организация, помагам самосиндикално, защото искам българите от тези райони, когато дойдат тук, да се чувстват добре, да чувстват България като своя втора родина.
Ще помагам, докато има нужда и хората имат търсене, дори и след като свърши войната. Нищо не искам в замяна – нито членувам в някакви организации, нито да си правя ПР, целта ми е хората да бъдат добре и да чувстват България като своя майка. Специално към хората от българските диаспори имаме дълг.
Когато започна войната се регистрирах в група за помощ на бежанците от Украйна. Друг член на групата ми се обади по телефона, имам апартамент в София, каза ми, че има две момичета, дошли в града, но няма къде да нощуват. Настаних ги за около месец при мен, намерих им работа, започнаха в един спа хотел. Това са хора, които искат да работят, не искат да живеят от помощи.
Свързвам се с хората и ги успокоявам, особено, когато са от украински произход, не са били в България, те идват в чужда държава, а са и много стресирани от войната. Когато поговорим, виждат, че идват при хора, които ще ги посрещнат и ще бъдат добре и защитени.
В базата в Етрополе на голяма българска минодобивна компания, с която се свързах, настанихме предимно майки с деца. Условията там са много добри, топло е и полагат грижа за хората. Имат идея и да им намерят работа в дългосрочен план. Това се прави без държавна помощ.
Свързах се и със секретарката на украинския депутат Антон Кисе, с познати от Измаил, Одеса. Когато има нуждаещи се хора се свързват с мен и други доброволци – помагаме каквото можем.
Трябва да се помага, защото, когато има проблем в една държава, той може да дойде и при нас – никой не е застрахован.“
Началото
“Детската ми мечта беше да видя Одеса, защото там са били много от известните ни исторически личности.
Когато отидох видях, че в Одеса и цялата област, има много българи, които си пазят езика и го знаят. После отидох и до Болград и видях какви хора са, колко са трудолюбиви и колко ни обичат.
Те са събрани в една общност, пазят традициите, обичаите, пазят си езика, те са много по-големи патриоти от нас.“
Организацията на бесарабските българи в Болград
“Работил съм със секретаря на фондацията Димитър Крушков. Това е една от организациите, има много други. Контактите с него станаха много по-тесни, когато искаха да разделят българската диаспора на отделни области, Болград вече да не бъде областен център.
Радвам се, че нашето правителство тогава защити бесарабските българи, имаше нота към Украйна. В момента се наблюдава същият процес в Молдова, затова идва председателят на област Тараклия.
Запознах областния управител на Тараклия с областния управител на Враца, защото искам децата от Тараклия да идват в България, а наши деца да отиват в Молдова. Когато запалим децата по българското, остава за цял живот.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg