Очаква ли се увеличение на работещите в здравната система? Новият колективен договор в сектора предвижда скок на заплатите в здравеопазването. Синдикатите и правителството са се договорили основното заплащане на лекарите без специалност да е 1900 лева, на сестрите 1500, а на санитарите 910 лева. Това означава увеличение близо 60 на 100 за лекарите и сестрите и близо 28% за санитарите.
Темата коментира в “Нашият ден“ Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването:
“Сметката се прави без кръчмаря. Когато говорим за увеличение на заплатите и доходи, говорим за приходи за лечебните заведения, които зависят първо, от цените на клиничните пътеки, второ, от посещаемостта на заведението. Ако има пациенти, има приходи, ако няма пациенти, няма.
Опитват се много тънко да прокарат колективния трудов договор за всички лечебни заведения, а е логично да го прокарат за тези, които имат желание да подписват такъв, ще има и разрив в идеята за уеднаквяване на заплатите за абсолютно всички лекари.
Не може да се ангажират лечебни заведения, които не са от публичен характер, с това да подписват колективни трудови договори, на никаква база. Вече възразиха частните болници от едната асоциация, най-вероятно ще възразят и от другата.
Подобен тип политика ще удари и най-ощетените в сектора, които са общинските болници. Една общинска болница, която няма достатъчно приходи, в момента всички разходи – ремонт, консумативи, електричество – нарастват, както покрай инфлацията, така и от войната в Украйна и търговските бариери, които бяха поставени. Не става ясно откъде ще дойдат парите за такова увеличение.
Има едно желание за обвързване на повишаването на цените на клиничните пътеки с повишаването на парите в обръщение в болничната помощ, но тук пак се връщаме на точка едно – пари има, когато има пациенти. В голяма част от лечебните заведения, които са в лошо финансово състояние, пациенти не ходят.
Големите болници може би ще могат да си позволят един такъв разход, макар че командно зададен, но малките болници ще пострадат, вероятно ще има и фалити, заради това, че под една или друга форма по отношение на заплатите на работещите в тях не е подходено рационално. Можем да направим паралела с минимална работна заплата – за София 710 лева минимална работна заплата не е проблем, но за Видин, Враца и Монтана е висока.
Не могат всички болници да се мерят с еднакъв аршин. Когато става въпрос за повишение на заплатите в този сектор, най-добрият начин е чрез цените на клиничните пътеки и на база на оздравяване на лечебните заведения и техните разходи, чак тогава да бъдат обвързани, говорим за публичните лечебни заведения, под една или друга форма заплатите на директорите, медицинските сестри и лекарите.“
Фиктивни хоспитализации
“Те могат да бъдат парирани. Първата функция на парирането ще бъде намаляване на обемите. Не можем да продължаваме политиката от страна на касата - големи обеми за дейност и ниски цени.
В последните няколко месеца се наблюдава, че заетостта на леглата е около 50-51%. Има около 30-40% възможност да се изрежат някои обеми за сметка на цените. Болничната помощ да разчита повече на качеството в лечението, а не толкова на количеството, за да не се стига до порочни практики като падписване на пациенти.“
Ценово остойностяване на лекарския труд
“Като говорим за остойностяване, има две трактовки: едното е пак централно, зададено остойностяване на база на индикатори, което ще усредни цената на труда в професията, но ще се налага да варира всяка година спрямо тенденциите в сферата. Това е по-скоро грешният вариант. Реалното остойностяване би следвало да стане чрез публичност на цените. Когато един пациент знае колко ще му струва всяка една манипулация, това е реално пазарно остойностяване.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg