“Разделителните линии в управляващата коалицията ще се задълбочат в рамките на следващите месеци“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Татяна Буруджива:
“Убеждението в началото на съставяне на коалицията как ще се взимат решенията, трябваше да ни увери, че промяната е възможна. Ставаше въпрос за начин на взимане на политически решения, който предполага дълбок дебат и експертиза, предварително изчистване на позициите така, че когато се внесат решенията в Народното събрание, цялата общественост да има представа какви са аргументите.
Нямаме доказателства, че функционира онази основа, която трябваше да гарантира на българското общество управление, което да синхронизира своите действия и да върви в една посока.
Това показва, че диалогът в коалицията не съществува, за да се налага публичен такъв. В ситуация на криза е най-важното хората да почувстват сигурност, че управляващите са наясно в какво точно се състоят кризите и имат решения за тях.“
Украйна
“В коалицията има разделителна линия и по отношение на изпращане на оръжие в Украйна. Виждаме, че се отлагат решения.“
БНБ
“Разломът по отношение на избор на гуверньор на БНБ отново показва много тежките различия между управляващите. Въпросът е дали те ще доведат до разпад на коалицията, бих отговорила – не, защото други са мотивите за участие в тази коалиция. Никой не си е представял близки позиции с останалите.
Разломите, които наблюдаваме, ще бъдат с все по-голяма честота, защото това са конфликти по отношение на политики.
Трудно ще се стига до политически решения, ако изобщо се стига. Става все по-неясно на базата на какво се взимат решения.
Има усещането в обществото, че някакви неща стават задкулисно в рамките на малки затворени групички – това ще е следващият конфликт.“
Северна Македония
"Министър – председателят успя да подобри позицията на България пред европейски партньори с демонстрацията на желание за отваряне, включително с това посещение, което направи в Северна Македония, като свое първо посещение, но впоследствие нямаше никакво развитие, конкретизация и сериозни аргументи за българската позиция.
Той обеща, че ще бъде решен този конфликт и ще бъдат подобрени взаимоотношенията със Северна Македония, но истината е, че чисто икономически отношения няма как да решат другия проблем. Тук става въпрос за език на омразата, за опит за ерозия на българска идентичност, което се доказва и с преброяването в РСМ. Всъщност няма развитие на диалога и никакви стъпки да се разясни българската позиция, че ние просто не искаме двойни стандарти.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg