“Разделителните линии в управляващата коалицията ще се задълбочат в рамките на следващите месеци“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Татяна Буруджива:
“Убеждението в началото на съставяне на коалицията как ще се взимат решенията, трябваше да ни увери, че промяната е възможна. Ставаше въпрос за начин на взимане на политически решения, който предполага дълбок дебат и експертиза, предварително изчистване на позициите така, че когато се внесат решенията в Народното събрание, цялата общественост да има представа какви са аргументите.
Нямаме доказателства, че функционира онази основа, която трябваше да гарантира на българското общество управление, което да синхронизира своите действия и да върви в една посока.
Това показва, че диалогът в коалицията не съществува, за да се налага публичен такъв. В ситуация на криза е най-важното хората да почувстват сигурност, че управляващите са наясно в какво точно се състоят кризите и имат решения за тях.“
Украйна
“В коалицията има разделителна линия и по отношение на изпращане на оръжие в Украйна. Виждаме, че се отлагат решения.“
БНБ
“Разломът по отношение на избор на гуверньор на БНБ отново показва много тежките различия между управляващите. Въпросът е дали те ще доведат до разпад на коалицията, бих отговорила – не, защото други са мотивите за участие в тази коалиция. Никой не си е представял близки позиции с останалите.
Разломите, които наблюдаваме, ще бъдат с все по-голяма честота, защото това са конфликти по отношение на политики.
Трудно ще се стига до политически решения, ако изобщо се стига. Става все по-неясно на базата на какво се взимат решения.
Има усещането в обществото, че някакви неща стават задкулисно в рамките на малки затворени групички – това ще е следващият конфликт.“
Северна Македония
"Министър – председателят успя да подобри позицията на България пред европейски партньори с демонстрацията на желание за отваряне, включително с това посещение, което направи в Северна Македония, като свое първо посещение, но впоследствие нямаше никакво развитие, конкретизация и сериозни аргументи за българската позиция.
Той обеща, че ще бъде решен този конфликт и ще бъдат подобрени взаимоотношенията със Северна Македония, но истината е, че чисто икономически отношения няма как да решат другия проблем. Тук става въпрос за език на омразата, за опит за ерозия на българска идентичност, което се доказва и с преброяването в РСМ. Всъщност няма развитие на диалога и никакви стъпки да се разясни българската позиция, че ние просто не искаме двойни стандарти.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Как историята на българските мотоциклетисти илюстрира последните сто години на страната ни разказва Албена Трифонова , съставител на сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024" . През декември на 1924 година е създаден първият български мотоциклетен клуб. През 1925 година е организирано и..
В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме. Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..
От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..
За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg