Какво представлява Anonymous и защо споделят на обществеността, чрез Twitter, за своите пробиви? Какво направи преди дни подразделението на анонимните - The Black Rabbit World?
Анализ в „Мрежата“ на експерта по информационна сигурност Любомир Тулев.
Кутията на Пандора и виртуалният свят
Любомир Тулев: „Да, Русия, със своята намеса, със своето нахлуване на украинска територия, отключи кутията на Пандора и в момента наистина виждаме едно огромно обединение на целия хакерски свят, така че дори и войната да приключи на реалния фронт, за което всички се молим това да стане час по- скоро, смятам, че войната на виртуалния фронт, която в момента почна и отключи кутията на Пандора, ще продължи много, много месеци напред във времето.“
Фабриките за тролове
Любомир Тулев: „Троловете са част от тази хибридна война, която се води в момента и битката с тях е изключително трудна. Преди сегашната война в Украйна се смяташе, че троловете са лимитирана бройка потребители, които от сутрин до вечер само това правят – споделят различни коментари в социалните мрежи. За съжаление сега виждаме, че това стана много повсеместно явление. Всички тези потребители, които до преди два месеца бяха антиваксъри, а преди това анти 5G технологиите и бяха против норвежките механизми за защита на децата и пр. и пр., в момента са тези, които подпомагат, чрез своите коментари, пропагандата на Кремъл. Опитайте да напишете един коментар, който е против Путин или против неговата администрация и ще видите как на момента ще започват да ви заливат негативни коментари. Няма да пропусна да спомена едно изследване, което направи Eurostat само преди няколко години. От това изследване става ясно, че българите сме хората, на територията на ЕС, които най-малко можем да оценяваме кога една информация е истинска и кога – не. Ние като нация сме много склонни да биваме повлиявани от едно такова мнение, което е изразено през социалните мрежи.“
Каква е цената на бдителността?
Любомир Тулев: „Освен че трябва да преценяваме коя информация е истинска и коя - не, за да не станем жертва на тази огромна банда от тролове, която в момента вилнее в социалните мрежи, трябва да имаме по-добра дигитална култура, дигитална хигиена. Съгласете се, че няма как с елементарна парола, която е съставена от някакви имена, само с цифри например, или само с букви и която използваме навсякъде, да не улесним хакерите и да не станем жертва на пробивите им. Най-често пробивите се дължат на лесна парола. Говорим това нещо от години и все още българинът няма тази елементарна хигиена да ползва за различни платформи, за различни свои идентичности пароли, които да бъдат сигурни. Това е нещо, което всеки може да направи, за да бъде една степен по-защитен.“
Целият разговор можете да чуете в следващия звуков файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg