Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виновен ли е Шекспир за някои от митовете за евреите

Снимка: izida.info

Валентин Стоев е познат от неговия първи роман „Вулгарните романтици. Война и мир на прехода“, който е свързан с дългогодишната му работа на политически коментатор в медиите. Сега излезе книгата му „Авраамов дом“, която е коренно различна. В нея става дума за библейския свят и след това. Авторът се опитва да развенчае някои от битуващите митове за евреите, припомня ни за непрестанните гонения на този народ, но и същевременно ни показва, колко много са дали те на света. Накратко авторът застава с тази си книга твърдо и ясно на позиция срещу антисемитизма.

В „Авраамов дом“ има много история. Първата част е съсредоточена почти изцяло върху библейски сюжети и е спазена хронологията от първия евреин Авраам и се стига до Новата ера и Иисус от Назарет. Стоев се опитва да излезе от клишето, спазвайки канона и това, което е известно от библейските текстове, и да приземи героите си, като се тръгне от Авраам и се стигне до 12-те еврейски рода. Стилистичният похват на разказ в разказа, като четирите сюжетни разказа се вписват в повествованието и това е обогатило книгата. Сред поредицата от митове за евреите, които развенчава авторът, са и тези от „Венецианският търговец“ на Шекспир за тяхното скъперничество, търгашество, лесно забогатяване. Чуйте още в разговора с Валентин Стоев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национална награда "Георги Джагаров" за Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели връчи националната литературна награда за патриотична поезия "Георги Джагаров" за 2024 г. на Боян Ангелов. Дни преди рождения ден на поета Георги Джагаров – 14 юли, в писателския клуб "Парнас" се проведе официална церемония за 21-ви път. Началото на тази традиция бе поставено през 2004 г., когато за първи носител  на..

публикувано на 17.07.24 в 11:15

Смесеният хор "Родна песен" – от Търговище до Пекин

Смесеният хор на Търговище "Родна песен" заминава за Пекин , където ще вземе участие в международен фестивал-конкурс, посветен на хоровото изкуство. В "Нашият ден" разговаряме с  Красимира Коларова,  художествен ръководител на хора вече 45 години. Смесеният хор "Родна песен" е основан преди 126 години от възпитаник на Одеското музикално училище...

публикувано на 17.07.24 в 10:09
Участници в творческия терминал България-Израел

Творчески терминал България-Израел се проведе в София

Българският културен център в столицата стана домакин на арт събитието "Творчески терминал България-Израел, 2024". Съорганизатори бяха Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина, Съюзът на българските писатели, Общество "Димчо Дебелянов" и Българският културен център. Присъстваха автори от чужбина и страната, както и..

публикувано на 17.07.24 в 09:37
Св. великомъченица Марина

На 17 юли почитаме Св. великомъченица Марина

На 17 юли почитаме Св. вмчца Марина, закрилница на Южното Черноморие. В днешния ден Созопол , покровителстван от Светата великомъченица, празнува своя официален празник. В "Нашият ден" кметът Тихомир Янакиев говори за древната и съвременна гордост на града. Историческите изследвания сочат, че Созопол е сред най-старите живи градове..

публикувано на 17.07.24 в 09:13

"Близо и далеч" – артпроект на Виолета Апостолова-Лети

Париж – като родно място и дом на фотографското и филмово изкуство. Париж, този световен град винаги е бил магичен, разгръщаш се разговор във дългото време на нашите емоции. В "Артефир" ви представяме резултата от една творческа резиденция, благодарение на конкурс на СБХ за пребиваване в прочутите ателиета на "Сите де зар" в Париж, където е била..

публикувано на 16.07.24 в 17:45