Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Линда Ауанис:

Един бежанец не избира държавата, в която да избяга

Още първите години чувствах България като втора родина

Снимка: БГНЕС

“Бежанецът не избира държавата, в която да избяга. Просто достига първата, която му дава шанс за втори живот.“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Линда Ауанис, бежанка от Ирак, съосновател и председател на Съвета на жените бежанки в България, който спечели годишните награди на TimeHeroes:

“Дойдох тук, тъй като Ирак има граници с Турция, а Турция с България. Още първия месец, в който разбрах, че България дава закрила за бежанците, кандидатствах. Това беше важно за мен – да имам основни права и децата ми да имат образование, да са спокойни.

Още първите години чувствах България като втора родина. В началото ми беше много трудно, имах проблеми с езика и ми беше много трудно да комуникирам с хората и институциите. Беше ми много трудно и да намеря работа. Когато кандидатствах за закрила, нямаше даже закон за убежище на бежанците, нямах право да работя. Право на работа придобих чак, когато получих статут на бежанец.


Езикът научих, посещавайки курс към Агенцията за бежанците през 1994 г., там научих основните неща, после наваксах останалото покрай децата. Гледах само българска телевизия, един път седмично купувах вестник и превеждах думите, които не знам.

Създадох приятелства със съседите, въпреки че беше много трудно. Хората ме приеха бързо, живеех в квартал само с българи.“

Бежанките от Украйна

“Идват в нашата организация почти всеки ден. В момента търсим финансиране, за да назначим социален работник и културен медиатор с руски и украински. Имаме двама колеги в организацията, които знаят руски и някои от украинците говорят английски.“

Как решава да създаде Съвета?

“Започнах работа в БЧК – преводи от арабски на български и обратно. Получих покана от БЧК за обучение по социална ориентация. Тогава разбрах колко неща имаме – имаме права, имаме процедури, имаше много неща, които не знаех, а бях вече осем години в България. След цялата тази информация ми дойде идеята да създам организация за интеграция на бежанците.

Тогава бройката на хората, търсещи закрила в България, не беше висока. Споделих идеята с хората в курса, и с мъжете, и с жените, но мъжете бяха малко резервирани. Ние обаче бяхме девет упорити жени от Ирак, Афганистан и Иран и решихме да опитаме. БЧК и Върховният комисариат на бежанците към ООН одобриха идеята.

Нямаше как да стигнем до жените обаче, ако не изградим доверие в мъжете бежанци и първо работихме с мъжете, а когато изградихме доверието, дойдоха и жените. Вече 19 години нямаме притеснението бежанките да дойдат сами и да търсят нашата помощ.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тайни разкриваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме.  Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..

публикувано на 15.01.25 в 10:10

Продължава събирането на данни по проекта "Сила и Подкрепа за Майката”

От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..

публикувано на 15.01.25 в 09:59

Пулсът на българското общество в световен контекст

За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..

публикувано на 15.01.25 в 09:17
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45