Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на Унгарската поезия

Сандра Мишкеди, директор на Унгарския културен институт
Снимка: Ангелина Грозева

Денят на унгарската поезия се празнува в Унгария от 1964-та година на рождената дата на поета Атила Йожеф – 11 април. Всяка година на този ден унгарците отдават почит на унгарската поезия с литературни четения, представяния на книги и други. Унгарският културен институт организира четения на стихотворения на Блага Димитрова и Дюла Ийеш, на чието творчество е посветено тазгодишното издание на 28-мия Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска поезия Шумен.

За унгарската поезия и за съпътстващите конкурси разказва директорката на Унгарския културен институт – Сандра Мишкеди:
„Денят на унгарската поезия се празнува в Унгария от 1964 г. на рождената дата на поета Атила Йожеф, той се самоубива рано. Празникът ще бъде почетен с четения на стихотворения на Блага Димитрова и Дюла Ийеш. Той е един от лидерите на „народните писатели” – реалистично направление в унгарската литература през втората четвърт на ХХ век. На неговото творчество е посветено тазгодишното издание на ХХVIII Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска поезия Шумен, 13-15 май 2022. Тази година в конкурса освен с рецитал, участниците могат да се включат и със собствена интерпретация по стихове.“


В момента се провежда и конкурса за превод на съвременна унгарска литература.

Дюла Ийеш: Първият посетител
Първият посетител, първият гост,
първият българин, напъхал нос
в моята стая, чак до кревата,
но през прозореца, не през вратата,
още преди да проблеснат лъчи,
още преди да отворя очи,
и с дружелюбна усмивка вдигна
пътника, който морен пристигна,
планина беше, великан благ,
старата Витоша, с коси във сняг.
Нейният поздрав не ще забравя,
тя ми напомни сред лъчи пурпурни
кой ме събуждаше с благост такава
някога, някога в летните утрини.
Превод: Александър Миланов

Блага Димитрова: Миг
А щяхме да се разделим завинаги
там, още в равното предпътие,
препънати о първото защо.
Преди изгряващото нанагорнище,
преди съсипващите сипеи,
преди да стигнем онзи снежен връх,
където се открихме изневидело,
от силна светлина прогледали,
най-после заедно за първи път,
поели дъх от дъх.
И се озърнахме назад, изтръпнали,
и свят ни се зави от бездната:
как щяхме, слепи, да се разделим
и нямаше дори да подозираме,
че имало безкрай...
1984


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Гецова

Катя Гецова откри юбилейна изложба в "Аросита"

На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..

публикувано на 26.11.24 в 09:33

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40