Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли как Театър "Азарян" и Пространството за съвременен танц и пърформанс ДНК да продължат да работят

Снимка: @dnkSpace

От средата на март програма „Христо Ботев“ следи проблемите около работата на залите за представления в Националния дворец на културата. Театър „Азарян“ и пространството за съвременен танц и пърформанс ДНК са принудени да останат почти без програма за месец април. Всичко това на фона на множеството номинации тази година, някои до тях довели и до награди „Икар“ за продукции именно на ДНК и „Азарян“.

За жалост този тип успехи не могат да компенсират огромните разходи на Националния дворец на културата. След няколко зимни месеца на лишения, в които Театър „Азарян“ например работеше без отопление, НДК започна да иска от артистите, на които е копродуцент твърда сума за провеждането на представление, тъй като с петдесет процента от приходите от билети, не би могъл да покрие дори минимална част от огромните си сметки. Заваляха изказвания, отворени писма, декларации и подписки в защита на двете пространства, които изпъкват като лидери на сцената с новаторски, авангардни и смели постановки, с множество гостувания на чужди артисти, уъркшопи, и важни социални и образователни проекти.

В „Какво се случва“ бе зададен въпроса „Има ли място независимата сцена под шапката на НДК  и как Театър „Азарян“ и Пространството за съвременен танц и пърформанс ДНК могат да продължат дейността си?“ С предложения и идеи ни отговориха пиарът на Съюза на артистите в България Илко Ганев, актрисата Мартина Панайотова, артистичният директор на ДНК Мира Тодорова и изпълнителния директор на Националния дворец на културата Пени Раева (интервюто с нея можете да намерите тук). Колегата Ангелина Грозева, която следи проблема още от първите сигнали на артистичната общност, направи обзор на ситуацията.

Чуйте има ли място независимата сцена в НДК.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00