Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската стрийт фотография в италианското "Eyeshot"

Любомир Скумов, Untitled 5 - London 2019

Седемнайсет фотографи с нетипичен поглед към ежедневието представят българската стрийт сцена в новия брой на италианското списание „Eyeshot“ – едно от най-престижните издания за фотография в света.

Стефан Колев, Fish tank in a restaurant-VARNA-2022
Редакторът на списанието, което е част от едноименното издателство за фотокниги, Марко Саварезе е привлечен от българската улична и документална фотография и начина, по който фотографите ни запечатват времето, в което живеят. С помощта на Свилен Начев той се спира на някои от най-ярките представители на т.нар. нова вълна в българската стрийт фотография. Автори, част от които са познати не само като фотографи, но и като режисьори, оператори и фотожурналисти, популярни имена от фотографската сцена през последните години, но и някои непознати млади фотографи, а именно – Михаела Аройо, Денис Бучел, Ясен Велчев, Павел Г. Веснаков, Александър Димитров, Мартин Илиев, Стефан Колев, Венцислав Лалев, Стоян Николаев, Валерий Пощаров, Любомир Скумов и Пенко Скумов, Александър Станишев, Десислава Станчева, Денислав Стойчев, Владимир Яворов и самият Свилен Начев.

Валери Пощаров, Vana (Momchilovtsi, Bulgaria, 2008)
В новия концептуален брой на международното фотоиздание, който излиза в лимитиран тираж на днешния 15 април, най-силно се откроява безпределната чувствителност към света около нас, която притежават включените в него фотографи.

„Стрийт фотографията има това очарование да внася значимост на иначе незабележими и незначителни неща. Всеки от авторите успява да обърне своята чувствителност към един свят, който може би дори не срещаме в ежедневието си, въпреки че именно за него говорим“, казва Валерий Пощаров. Той участва в броя на „Eyeshot“ с фрагменти от дългогодишния си проект „Последният човек на Родопите“, който уж показва образа на планинския човек, а всъщност рисува символиката на живота и смъртта.

Свилен Начев, Untitled, Sofia, Bulgaria, 2021
Според него именно възможността да останат вдъхновени към живота и към онези ценности, които тепърва трябва да бъдат откривани, е това, което обединява представените в списанието фотографи. А откриването се случва само ако успееш да запазиш „детската си чувствителност към незнанието“.

Специфичното във фотографиите, побрани в новия брой на италианското фотоиздание, е и освободеността от контекста на една конкретна тема и навлизането надълбоко в концептуалното.

Владимир Яворов, UNTITLED-THEHAGUE-2020
Животът, като нещо фундаментално, е най-вдъхновяващото място и фотографът трябва да бъде там, да изживее сцената. Дефакто всеки кадър е част от нас и може би това е един фотодневник на нашия живот“, допълва Свилен Начев.

Двамата с Валерий Пощаров ще участват на започващата днес Международна конференция за фотография в Поморие. Тя ще продължи до 17 април и ще включва различни панели и разговори, посветени на фотосвета. В нейните рамки Свилен Начев (заедно с Пенко Скумов) ще разкаже за обикновения живот в кадър, а Валерий Пощаров – за бъдещето на фотографията, което се развива в естественото продължение на един кадър – фотокнигата.

Ясен Велчев, UNTITLED-ITSUKUSHIMA-2019
А повече за посветения на България брой на „Eyeshot“ чуйте в звуковия файл.

Снимките са предоставени от фотографите



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аргиров триод

Националната библиотека показва два ценни ръкописа със следи от глаголица

Днес Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" организира ден на отворените врати, като до 14 ч. в Централното фоайе експерти ще представят на посетителите два изключително ценни ръкописа, свързани с глаголицата. Инициативата е част от поредица събития под наслов "Година на глаголицата", с които Библиотеката чества 1180 години от..

публикувано на 20.01.25 в 12:19

"Псевдоприрода" – българското участие на Венецианското архитектурно биенале

Темата на 19-ото издание на Венецианското архитектурно биенале е "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна". То ще се проведе от 10 май до 23 ноември 2025 година . Куратор на международното изложение е Карло Рати – италиански архитект и инженер. За участниците в конкурса за български павилион на Венецианското архитектурно биенале..

публикувано на 20.01.25 в 10:48

Нова стихосбирка на Станислава Станоева

"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25