Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празничен "Пънк Джаз" уикенд с концертния архив на "Аларма"

Снимка: Яна Пункина

Този уикенд започват честванията на 10-годишнината от създаването на 24-часовия стрийм канал "Пънк Джаз", музикалното продължение на "Аларма" на страницата на Радио Бинар, които ще продължат през цялата 2022 г. Каналът зазвуча целодневно в интернет пространството на БНР непосредствено след "Дуенде" и несъществуващите вече "Инди" и "Чилаут" – някъде през втората половина на 2012 г. Ролята му тогава, а и сега, беше да даде глас на всичката онази "странна и прекрасна музика", която не би намерила място в ефира на комерсиалните радиостанции, но която в голяма степен отговаря на търсенията, интересите и потребностите на една по-широка палитра от ценители на изкуството музика (онова, което често съвсем не се припокрива с индустрията музика).

Тук вече десетилетие слушателите на общественото радио имат улеснен достъп до нови и често нелеки форми в джаза и съвременната импровизирана музика, доста различни от класическия джаз и мейнстрийма. Както и до актуалната пънк-фолк-блус-джаз-соул-ембиънт-нойз-електро-рокендрол сцена на близки и далечни страни, които не са част от западната индустрия (ЮАР, Япония, Монголия, Индонезия, Мали, Нова Зеландия, Етиопия, Перу, Мианмар, Ливан и пр.), без това да е в ущърб на представянето на творчеството на хилядите независими артисти от по-познатите ни Европа и Северна Америка. Има и класика, разбира се – къде без Майлс Дейвис, Колтрейн, Сън Ра, Алберт Айлер, Орнет Колман, Dead Kennedys, Иги Поп, Франк Запа, Ramones, Kraftwerk, Джон Зорн, Сид Барет, Gang Of Four, Фела Кути, The Fall, Мингъс, Чарли Патън или Майк Патън?

А ако се върнем в нови и най-нови времена, специален акцент са и съвременните групи, музиканти, автори от България и Балканите.

В ХХI век музиката (и най-новата, но и по-старата) повече от всякога в човешката история е невъзможно да бъде разглеждана като изолирано жанрово явление или просто продукт на тази или онази развлекателна индустрия, защото А) тя е част, много често ключова, от процесите и явленията в обществото и Б) морето от информация за добро или лошо поставя съвременния човек в ситуация да вижда нещата в много по-сложна система от взаимовръзки спрямо човека от "златните години" на рокендрола или двойника му от "златните години" на Съветския съюз.

Та, този уикенд (16-17 април) "Пънк Джаз" каналът на Бинар е домакин на 48-часова селекция от концертни записи от богатата история на "Аларма Пънк Джаз" – от Първо и Второ студио на БНР, както и от знакови места в столицата и страната, някои от които отдавна вече не съществуват. Сред скъпите гости на "Аларма Пънк Джаз" през годините, записи от чиито концерти ще чуете през уикенда, са The Necks (Австралия), Lafidki (Камбоджа/Франция), Eyebrow (Великобритания), Oldseed (Канада), Хюго Рейс (Австралия), Рамбо Амадеус (Сърбия/Черна гора), Brujaci (Хърватия), Jerusalem In My Heart (Ливан/Канада), Eyot (Сърбия), Йошио Мачида (Япония), Reverend Beat-Man (Швейцария), Дилейни Дейвидсън (Нова Зеландия), Oresund Space Collective (Дания/Швеция/САЩ), Кинг Аишоба & Аюуне Суле (Гана), Zea (Нидерландия), Проект "Жлуст" (Македония), Франц Николай (САЩ), както и български независими артисти като "Котки под коли", "Две купета", Zev Died Orchestra, Мартин Луканов & Mytrip, "Лоши петли", Fly We To The Moon, Kayno Yesno Slonce и др. Ще има и записи от най-младата концертна инициатива с участието на "Аларма" – серията импровизирани концерти "Ден Авангард" в галерия "Лампион", възникнали по време на пандемията по идея на контрабасиста Васил Хаджигрудев.

Уикендът ще завърши чак в понеделник вечер (18 април, от 20.00 ч.) в арт-пространството "Ателието", за където "Пънк Джаз" каналът отправя покана за среща на живо със своите слушатели. Двама от присъстващите ще спечелят двойни покани за следващия концерт на "Аларма Пънк Джаз" с участието на северномакедонските авангардисти Sethstat и Димитър Горчаков (на 20 април, сряда, от 20.00 ч.).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25