Математикът Венелин Тодоров е носител на голямата награда „Джон Атанасов“ за 2021 г. Той е едва вторият учен в 19-годишната история на конкурса, който е останал да работи в родината си, в Института по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките.
Тодоров се занимава с математическо моделиране и подходи за решаване на задачи с голяма размерност.
Неговите постижения са свързани със създаването на стохастични методи и алгоритми за моделиране на сложни системи.
Благодарение на алгоритъма, създаден от д-р Тодоров, е намерено решение на задачата на Ричард Файнман в изчислителната квантова физика и може да доближи значително появата на квантовите компютри.
Д-р Тодоров не открива противоречие между наука и религия и припознава за свои учители в науката учени като Паскал, Нютон и Хайзенберг - един от основоположниците на квантовата механика и Нобелов лауреат, комуто принадлежи прочутата фраза: „Първата глътка от природните науки те прави атеист, но на дъното на чашата те очаква Бог.“
Венелин Тодоров смята, че научните постижения трябва да се водят от морални принципи и цитира Айнщайн, който казва, че „наука без вяра е сляпа, а вяра без наука - осакатена.“
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg