Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска кулинарна лексика от Босилеград

Снимка: архив

Преди дни от Босилеградско се върнаха учените от Секцията по диалектология и лингвистична география на Института за български език, които продължават да попълват Интерактивната кулинарна карта на българската езикова територия.

Не за първи път в предаването "За думите" напомняме, че българската езикова и етническа територия не съвпада с държавните граници на съвременна България. След поредица от катастрофални за народа ни войни и намеси на "великите сили" много наши сънародници остават извън пределите на държавата в съседни балкански страни. Пак под натиска на чужди политически интереси и собствено политическо безгръбначие темата за сънародниците ни зад граница беше табу по време на т.нар. социализъм. Днес поне можем да говорим за тях, но инерцията на незаинтересованост и бездействие на държавата по отношение на българите зад граница за жалост продължава.

В момент, когато виждаме колко крехък е мирът, който смятахме за даденост, колко лесно и безнаказано се прегазват човешки съдби и се прекрояват граници, дали народните водачи най-сетне ще осъзнаят, че хората са ценни. Хората с техните семейни истории, майчин език, дом, грижи за децата, планове за бъдещето. Останалото е територия.

Чуйте разказа на проф. Ана Кочева, ръководителка на проекта, за съдбата на сънародниците ни от така наречените Западни покрайнини, за техния запазен български говор, за гостоприемството, сладките гозби и сладките приказки, които можем да "вкусим" чрез документалните записи на интерактивната карта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30
Стоян Георгиев

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 30.07.24 в 10:27

Разновидности на звука "л" в българските диалекти

Дали заради онова прословуто телевизионно шоу от 2003 г., което роди песента "Сакауец" на "Хиподил" или заради близост в звученето, но в пространството битува твърдението, че пернишкото "л" е същото като онова "лениво" "л", подобно на "у", което се разпространява епидемично най-вече в речта на младите. Дори беглият досег до различните български..

публикувано на 30.07.24 в 08:10
История и съвременност в Баку

Старият Баку – декор от "Диамантената ръка"

Всеки, който е гледал "Диамантената ръка" с Юрий Никулин, ще се почувства у дома си в старата част на Баку Ичери Шехер. Да, да, снимките с ориенталския привкус на този и други известни съветски филми са реализирани в тази част на азербайджанската столица. В Двореца на Ширваншах, например, ще ви покажат стълбите, по които Андрей Миронов тича в..

публикувано на 30.07.24 в 07:55

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05