Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигитални игри в образованието – какви са ползите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Децата играят, но пред екраните, и сякаш ставаме все по-отдалечени от тях. Къде сме ние родителите и какво се случва с нашите деца? Каква е ползата от навлизането на дигиталните игри в образованието?

“Играта е заинтригуващ метод за обучение за децата, защото те са въвлечени в нея. От най-ранно детство тя е нещо хубаво и приятно за тях. Чрез играта децата лесно възприемат много неща. Образователните дигитални игри имат за цел не просто да се придобият дигитални компетентности, но и да се повиши активността на учениците в учебния процес.

Децата са много по-активни чрез играта и придобиват умения за самостоятелно учене. Изграждат се умения за прилагане на теоретичните знания в реални ситуации. Те започват да вземат бързи и адекватни решения. Смятам, че този подход е много подходящ за тях, но зависи от натоварване на детето“, каза в “Нашият ден“ Катерина Николова, преподавател по “Компютърно моделиране “ в 7 СУ “Свети Седмочисленици“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


От 2018 г. ФЖКМ отравя първи прием на програмата “Дигитални медии и видеоигри“. Каква потребност налага отварянето на тази програма?

“Това, на което наблягаме, е свързано с разказването в игрите – как се изграждат разказите и историите. Много дълго се съпротивлявахме срещу думата “видеоигри“, защото тя не показва колко бързо се е развил пазарът до последните мобилни приложения от началото, в което беше въведена думата. Една от основните ни цели, като магистърска програма, е да се свържем с бизнеса. Изпитваме голямо затруднения обаче, тъй като се видя, че само една криза като пандемията промени напълно този пазар.

В един подобен пазар има място за всякакъв вид образование, тъй като игрите са малко по-особен сегмент от IT технологиите. В игрите е важно как предаваш емоцията, не просто да заредиш другите с твоя разказ, но да накараш хората да избират – какви решения да взимат“, каза в “Нашият ден“ доц. Жана Попова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

“Програмирането е логическа дисциплина, която развива комплекс от качества и умения у децата. Специално обучението за по-малки деца е насочено към логическото им, аналитично и критично мислене. Те изучават програмни концепции, но чрез специално създаден език за обучение на деца. Децата изучават логиката, която стои зад дадена програма. В началото обучението е под формата на игра. Нашите съвременни деца се раждат в дигиталната ера и трябва да сме готови за това, без да се страхуваме“, каза в “Нашият ден“ Поли Янкова от дигитален клуб за деца MinHub.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биопринтиране на органи – етични аспекти и потенциал

В Пловдивския медицински университет се намира първият български биопринтер. Това нарежда страната ни сред европейските лидери в здравните иновации, свързани с принтирането на тъкани и органи. Интердисциплинарен екип от лекари, фармацевти, дентални специалисти, биолози и експерти по медицинско право изследват огромните възможности и потенциалните..

публикувано на 14.05.24 в 14:05

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки. Сред последните му достижения е софтуер, който вече..

обновено на 14.05.24 в 13:18
проф. Христо Пирински

Защо сдружение реши да преиздаде първия учебник по гражданско образование у нас?

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" вниманието е насочено към значението на гражданското образование в съвременното общество. Професор Христо Пирински, директор на финтех програмата в University of Central Florida, изрази своите мисли по въпроса, акцентирайки върху значимостта на културата и образованието за икономическото развитие на едно..

обновено на 14.05.24 в 12:28
Д-р Антония Първанова

Д-р Антония Първанова: Наложително е да има общи европейски регулации в здравеопазването

За иновациите и неслучилите се проекти в областта на здравеопазването и за здравето като изконна човешка ценност – разговор в "Нашият ден" с д-р Антония Първанова , бивш евродепутат с дългогодишен политически опит в сферата. В своята кариера на евродепутат д-р Първанова е координатор в комисията на Европейския парламент по правата на жените и..

публикувано на 14.05.24 в 11:40

За какво най-често се обаждат хората на "Линията за алкохол и други зависимости"?

Вече петнайсет години у нас функционира уникалната по рода си телефонна линия за наркотици, алкохол и хазарт, която предлага безплатни консултации .  Тази инициатива е под егидата на Асоциацията за рехабилитация на зависими (АРЗ) "Солидарност", която е единствената в България, предлагаща подобен вид помощ. В интервю по темата за националното..

обновено на 14.05.24 в 10:23