Кой са основните проблеми в България в сферата дигитализация и защо е важно да обърнем внимание на този проблем? Ключови ли са дигиталните компетенции за образованието и защо сме на едно от последните места и в тази класация?
Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия:
„Дигитални компетенции са ключови за обучението, работата и активното участие на обществото. Живеем в 21-ви век и е важно да осъзнаем колкото е ключово учениците да развиват, както функционала грамотност, така и дигитална. Основните проблеми, които наблюдаваме в сферата на дигитализацията, са липсата на достатъчно подготвени технологични кадри, ниски дигитални умения и култура и слабо интегриране на новите технологии в бизнеса и държавата“.
Годишният индекс за цифрова икономика и общество сочи, че България е на едно от последните места в обобщените данни, почти равен резултат с Гърция и малко пред Румъния.
Вече 10 години Училищна Телерик Академия обучава безплатно деца и младежи на програмиране и дигитални науки.
Учениците придобиват ключовите дигитални умения и развиват логическо и креативно мислене, като се трансформират от консуматори на технологиите в техни създатели.
През годините Академията е изградила мрежа от 41 населени места, 130 школи, през които са преминали 3000 ученици. 93% от възпитаниците на Академията са останали в България и работят в IT сектора.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg