Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодора Ковачева

Жителите на Априлци отбелязват празника на града със Събор на новоселските мъченици

Манастир Света Троица, Ново село
Снимка: БГНЕС

България и светът на този ден: На 9 май априлчани честват Събор на Св. новоселски мъченици и ден на своя град.

На 9 май жителите на Априлци отбелязват празника на града. На този ден те почитат паметта на жертвите от манастира "Света Троица" в кв. "Ново село“ загинали след потушаване на Новоселското въстание на 9 май 1876 г. Те, заедно с жертвите от Баташкото клане, са канонизирани за свети мъченици на 3 април 2011 г. с решение на Светия синод на Българската православна църква. 

Новоселското въстание избухва на 2 май 1876 г., като в продължение на девет дни манастирът се превръща в крепост на въстаниците, които оказват упорита съпротива на многочислената турска войска.

"Девическият манастир е построен в периода от 1825 до 1830 г. Изграждането на светата обител е свързано с името на Петър Йончев Балджиев, той дава основните средства за градежа на това свято място, дарява и нивата си. А преданието ни разказва, че е обрекъл и малката си дъщеря за послушница в манастир. Още като дете я изпраща в Калоферската Света обител. Но тъгата за родното място била голяма, затова той решава да организира девически манастир тук и в него да прибере дъщеря си. Първите обитателки на манастира били 40 монахини от съседни села. Първата игуменка била Сузана Сомлева, която също идва от Калоферския девически манастир. Тя е дъщеря на новоселския чорбаджия Цонко Сомлев“, разказва Теодора Ковачева, уредник на манастира.

В днешния ден в манастира "Света Троица" е предвидена празнична Света литургия, след края на която е от Светата обител ще тръгне литийно шествие, водено от иконата на Светите Новоселски мъченици. 

Ловчанският митрополит Гавриил ще отслужи молебен и водосвет и благослов.

От 14:00 часа на площада  ще започне концертът на Детски духов оркестър "Джуниър Бенд" от гр. Велико Търново.

Чуйте повече в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05