България и светът на този ден: На 9 май априлчани честват Събор на Св. новоселски мъченици и ден на своя град.
На 9 май жителите на Априлци отбелязват празника на града. На този ден те почитат паметта на жертвите от манастира "Света Троица" в кв. "Ново село“ загинали след потушаване на Новоселското въстание на 9 май 1876 г. Те, заедно с жертвите от Баташкото клане, са канонизирани за свети мъченици на 3 април 2011 г. с решение на Светия синод на Българската православна църква.
Новоселското въстание избухва на 2 май 1876 г., като в продължение на девет дни манастирът се превръща в крепост на въстаниците, които оказват упорита съпротива на многочислената турска войска.
"Девическият манастир е построен в периода от 1825 до 1830 г. Изграждането на светата обител е свързано с името на Петър Йончев Балджиев, той дава основните средства за градежа на това свято място, дарява и нивата си. А преданието ни разказва, че е обрекъл и малката си дъщеря за послушница в манастир. Още като дете я изпраща в Калоферската Света обител. Но тъгата за родното място била голяма, затова той решава да организира девически манастир тук и в него да прибере дъщеря си. Първите обитателки на манастира били 40 монахини от съседни села. Първата игуменка била Сузана Сомлева, която също идва от Калоферския девически манастир. Тя е дъщеря на новоселския чорбаджия Цонко Сомлев“, разказва Теодора Ковачева, уредник на манастира.
В днешния ден в манастира "Света Троица" е предвидена празнична Света литургия, след края на която е от Светата обител ще тръгне литийно шествие, водено от иконата на Светите Новоселски мъченици.
Ловчанският митрополит Гавриил ще отслужи молебен и водосвет и благослов.
От 14:00 часа на площада ще започне концертът на Детски духов оркестър "Джуниър Бенд" от гр. Велико Търново.
Чуйте повече в звуковия файл:
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg