Каква трябва да е реакцията на властите срещу поддръжниците на руската агресия в Украйна и срещу крайнодесните, организиращи прояви в страната ни? Време за кратки въпроси и категорични отговори с общественика Манол Глишев и с политолога Огнян Минчев. В разговора се включва и Ивана Мурджева, както и редакторът Светла Тодорова.
Манол Глишев: "Хората от МВР мълчат. Обаче мълчат оглушително по време на самото си присъствие на разни публични събития. Очевиден факт, потвърден включително и от приказките на министър Рашков, че МВР в момента работи за Копейкин (Костадин Костадинов – бел.ред.), работи за Митрофанова... Всеки български гражданин, който поне веднъж е стъпвал на протест, е наясно, че МВР е винаги против демократите, против нормалните хора. МВР винаги – негласно, но реално – е за всякакви мракобесни сили – комуняги, съветофили, путинисти, хора, които желаят насилие и корупция в страната.
Проблемът не е, че Копейкин нарушава един от членовете на Наказателния кодекс, а в това, че този човек действително насажда фашизъм по начините, които знаем от едно време от Волен Сидеров, Каракачанов и разни други такива. Силно се надявам, че сегашният пик в популярността на Копейкин ще отмине, както и към предишните. По-необразованите и по-лековерните българи понякога обичат да се увличат по новите кандидати на славата, които обещават лесни решения на сложни проблеми, но бързо им минава, чакат нов месия, нов лъжец. На нашите сънародници, които вярват, че НАТО е виновно, ще им мине в момента, в който Русия просто признае поражението си."
Огнян Минчев: "Проблемът е в това, че българската власт е винаги доста уплашена и неадекватна, когато става дума за Русия. Като започнем от енергийните доставки на Русия, които ние се съгласяваме да получаваме на произволно установени цени и по произволно установени канали (както ни принудиха да направим един нов газопровод), и продължим с всички други сфери на двустранните отношения и зависимости, и стигайки до подобни знакови публични събития, на които руската Пета колона на практика демонстрира, че България е нейна завладяна територия. Българските власти би трябвало съвсем спокойно да забраняват част от тези демонстрации, а за друга част от тях пък да поставят категорични условия за това те да преминават публично в България по правилата на българските закони, а не по правилата на руските.
Властта е уплашена, тъй като руското влияние в България е структурно – то никога не е преставало. То преминава по стотици важни канали на въздействие на зависимост – през натрупаните през годините неформални връзки между българския политически елит и неговите руски/съветски партньори в специалните служби, в икономическите институции, в политическите структури. Преминава също и през една много мощна вълна на присъствие на руските разузнавателни служби в България. Преминава и през една изключително добре организирана и все по-добре ешелонирана система на хибридна война, на пропагандна война на Русия срещу България. Поради липсата на сериозен отпор от българска страна в продължение на едно десетилетие руската пропаганда успя да социализира две-три поколения българи в една картина на света, която повтаря заложената в пропагандната система на Русия."
Чуйте повече от звуковия файл.
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg