Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Загоров с дебютен сборник разкази "Призраци в библиотеката"

Снимка: изд. Ерго

Сборникът "Призраци в библиотеката" е посветен на трите житейски и професионални увлечения на Васил Загоров – книгите, библиотеките и фантастиката. Читателите ще открият дълги и къси разкази, весели и тъжни сюжети. Книгата разказва истории за библиотекари, издатели, музейни работници, учени, чиито първоначални обекти на подражание са събирани по време на научните пътувания на автора в страната и чужбина.

Кой е Васил Загоров?

Доц. д-р Васил Загоров

Той е университетски преподавател и учен, доцент по книгознание, библиотекознание и библиография, доктор по журналистика и страстен изследовател на миналото на книгата.

"В този малък сборник с разкази се намират неща, които обикновено остават извън обществения разговор, свързан с книгите, културата, с институциите на паметта. Така че това е една от основните провокации да разкажем нещо, което остава невидимо или в сянката на нещата“, споделя Васил Загоров в "Нашият ден".

Борхес и мечтата му за свободната библиотека

"Това е мечта на библиотекарите, мечта която малко или много беше постигната със създаване на цифровата среда и онлайн културата. Тази среда отключи много призраци. Водещият разказ в сборника е "Библиотекарят“, където класически библиотекар се сблъсква с програмист в един постапокалиптичен свят, в който няма електричество“, допълва авторът.

Книгата е един цивилизационен фактор, без който нашето общество, нашата цивилизация нямаше да се развие по този начин и да има тези постижения. В кориците на една книга има много себичност, графомания и плагиатство.

Целия разговор с Васил Загоров можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавна опера Варна кани децата зад кулисите с "Оперни тайни"

Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..

публикувано на 21.02.25 в 10:03

Как старите велосипеди ще оживеят в спектакъла "Коса"?

Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..

обновено на 21.02.25 в 09:16

Праисторическите тайни на Стара Загора – събитие с акад. Николов

На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..

обновено на 21.02.25 в 09:02
Яница Радева

Яница Радева е разказвач на месец февруари в Столична библиотека

В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Впрочем тя пише проза, но и..

публикувано на 21.02.25 в 09:00

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00