Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не-човешко бъдеще

Снимка: @ratio.bg

"Кой е господарят на света?" питат често децата. Ако някое извънземно от далечна галактика наблюдава Земята, може да стигне до заключението, че доминиращият вид на нашата планета са кучетата или котките. В крайна сметка хората обикновено работят часове наред, за да осигурят храната, подслона и грижите за здравето на своите любимци, които мързелуват през повечето време. Ето защо извънземното може да заключи, че именно те са господарите на света. Друго извънземно може да реши, че доминиращият вид са хлебарките  или бактериите на базата на биомаса. Само някой извънредно тесногръд и фанатичен тип би могъл да ни определи като доминиращ вид. Мнозина наричат настоящата екологична епоха Антропоцен поради въздействието на хората върху планетата (въпреки че това не е нeпременно положително признание)", пише в книгата си "Между страха и надеждата" проф. Майкъл Кинч.

А как ще приключи анропоценът се опитва да разбере събитието "Нечовешко бъдеше" на "Рацио".

Изкуственият интелект измества човека от все повече дейности, самообучава се и надгражда умения. Възможно ли е човекът да бъде деактивиран и лоша новина ли е това? Какви лица или маски би носило бъдещето, разтоварено от хората? Ще стане ли изкуственият интелект върховният хищник? Чуйте разговора със Стоян Ставру.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35