Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На гости в село Пет могили

4
Снимка: Валери Леков

Новозагорското село Пет могили се намира на около 10 км. от Раднево и на 25 км. от общинския си център.

Кръстено е на "Петте могили" – некропол, който се намира източно от селото. Освен тях в района има още няколко могили – "Шилева могила", "Стойнова могила", "Голямата могила" (която е част от некропол, състоящ се от 4 могили), "Бодакови могили, "Келевите могили" и "Гъркови могили" – некропол от 6 могили. В местността "Кайлъка" близо до селото се намира и селище от римската епоха.

На сегашното си място селото съществува приблизително от 50-те години на XVI век. По това време то е било разделено на две – Беш тепе (на изток от реката) и Дере кьой ("Речен дол") – на запад от реката. В Беш тепе са живеели само българи, около 90 къщи, а в Дере кьой имало около 30 турски и 40 татарски къщи. Главният поминък по това време е било скотовъдството.

С правителствен документ от 1903 г. Беш тепе е преименувано на Пет могили.


Училище в селото съществува от 1880 г. За училищна сграда първоначално служи обществена постройка в църковния двор. По-късно тази малка сграда е опожарена и през 1911 г. е построена първата специална сграда за училище, което през 2000-та година е закрито. Читалището в селото е основано през 1926 г. от учители и по-будни младежи, и е наречено "Светлина". Сега носи името "Никола Вапцаров".

Селото е разположено по течението на малка безименна река, която води началото си източно от село Млекарево, а в близост до него се намират няколко големи язовира, подходящи за риболов.

Още за миналото и настоящето на селото – в звуковия файл.

Снимки: Валери Леков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08