Любовта ѝ към музиката от най-ранна детска възраст я води в школата по музика в родния Сливен. По-късно тя усъвършенства майсторството си в музикалното училище в Бургас, както и в музикалните академии в София и във Венеция. Музикалната ѝ кариера я отвежда като солист и камерен изпълнител до подиумите в Италия, Франция, Испания, Белгия, Люксембург, Португалия, България, Словения, редом с някои от най-ярките артисти на световната музикална сцена. Критиците я определят като изключително изразителен и креативен млад музикант.
Цигуларката Кремена Оксенкруг е Главен герой в "Нашият ден“. Тя е преподавател в Кралската консерватория в Монс и художествен ръководител на фестивала San Martino a Natale във Венеция. Важни етапи в творческата и биография са двата диска от поредицата Music for Two и новоиздаденият солов албум Violino d’AMore. От 2021 г. Кремена Оксенкруг е директор на Симфоничен оркестър - Сливен.
Пандемията кара амбициозната цигуларка да се завърне в родния Сливен след 20-годишно отсъствие. Ето какво споделя тя: "Оказах се в точния момент, когато Сливенският симфоничен оркестър търсеше ново развитие. Бях поканена да се явя на конкурс“.
Любовта ѝ към музиката от епохата на италианския барок от XVIII век я отвежда в Италия. През 2014 г. Кремена Оксенкруг създава международния музикален фестивал San Martino a Natale във Венеция. "Реших да обединя тази моя страст към Вивалди и към Бароковата музика. Завърших Барокова цигулка в Кастел Франко Венето. В същност това беше целта да отида в Италия, когато аз осъзнах моето музикално влечение към този композитор. Реших, че най-доброто което мога да направя и да се задълбоча в тази тема, е просто да отида там, където това се е случвало. Въобще откъдето произлиза нашият инструмент – Бароковата цигулка“, казва Кремена Оксенкруг.
За какво мечтае креативната цигуларка?
"Колко хубаво би било, ако хората започнат да следят и заедно с нас да чувстват определена фраза, която сме работили часове наред. Да можем да направим така, че повече хора да го оценяват, да го чувстват. Поставила съм си като цел да си направим една малка райска градина на музиката и културата тук при нас“, твърди Кремена Оксенкруг.
Посланието
"Слушайте музиката, обичайте музиката, учете децата си да слушат и да обичат музиката, защото това ги учи на дисциплина, на красота, на усет към красивото и ги прави по-добри хора“, подчертава Кремена Оксенкруг.
Цялото интервю с Кремена Оксенкруг можете да чуете в звуковия файл.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg