Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мощи на Светите Кирил и Методий пристигат в София

Снимка: БНР (архив)

Мощи от Светите равноапостоли и славянобългарски учители Кирил и Методий ще бъдат посрещнати днес в София. Те пристигат у нас по покана на българския патриарх.

Участие в поклонението пред светините ще вземат Белоградчишкият епископ Поликарп, президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Посрещането на светинята е предвидено за 12 часа на кръстовището на булевардите "Христо Ботев" и бул. "Александър Стамболийски".

От центъра на София с литийно шествие светинята ще бъде пренесена в Митрополитския катедрален храм "Света Неделя" за всенародно поклонение, което ще продължи до 25 май.

Смисъл и символика

“Това събитие има две измерения – едното е божествено, другото е човешко. Божественото измерението е самото равноапостолно дело на тези велики мъже. То е от извънредно значение за историята на човечеството, за историята на църквата и за историята на България“, казва в “Нашият ден“ Георги Тодоров, православен богослов и публицист, и допълва:

“Човешкото измерение, как ние се отнасяме с техните свети мощи, може да има някои въпросителни. Не съм чувал някога да се знае къде е гробът на Св. Методий и някъде да има съхранени негови мощи.

За мен това е голяма изненада, че те съществуват и съществуват тайно от света. Светът до момента не е говорил за това и изведнъж те се появяват изневиделица. Мощи на Св. Кирил има, знае се къде са и кога са намерени, но за мощите на Св. Методий чувам за първи път. Дали са автентични или не – това е въпрос на човешки неща, а нашата вяра не се определя от тези човешки неща, а от Бога. Понеже имаме този велик Божий дар – Светите братя Кирил и Методий, трябва да използваме всеки повод, за да се прекланяме пред тяхното дело, и най-вече да го осмисляме.

Да осмисляме какво са дали те на всички нас, каква е същността на тяхното дело, която е огромна, вечна, непреходна и безкрайно дълбока в своето духовно измерение.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15