Мощи от Светите равноапостоли и славянобългарски учители Кирил и Методий ще бъдат посрещнати днес в София. Те пристигат у нас по покана на българския патриарх.
Участие в поклонението пред светините ще вземат Белоградчишкият епископ Поликарп, президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Посрещането на светинята е предвидено за 12 часа на кръстовището на булевардите "Христо Ботев" и бул. "Александър Стамболийски".
От центъра на София с литийно шествие светинята ще бъде пренесена в Митрополитския катедрален храм "Света Неделя" за всенародно поклонение, което ще продължи до 25 май.
Смисъл и символика
“Това събитие има две измерения – едното е божествено, другото е човешко. Божественото измерението е самото равноапостолно дело на тези велики мъже. То е от извънредно значение за историята на човечеството, за историята на църквата и за историята на България“, казва в “Нашият ден“ Георги Тодоров, православен богослов и публицист, и допълва:
“Човешкото измерение, как ние се отнасяме с техните свети мощи, може да има някои въпросителни. Не съм чувал някога да се знае къде е гробът на Св. Методий и някъде да има съхранени негови мощи.
За мен това е голяма изненада, че те съществуват и съществуват тайно от света. Светът до момента не е говорил за това и изведнъж те се появяват изневиделица. Мощи на Св. Кирил има, знае се къде са и кога са намерени, но за мощите на Св. Методий чувам за първи път. Дали са автентични или не – това е въпрос на човешки неща, а нашата вяра не се определя от тези човешки неща, а от Бога. Понеже имаме този велик Божий дар – Светите братя Кирил и Методий, трябва да използваме всеки повод, за да се прекланяме пред тяхното дело, и най-вече да го осмисляме.
Да осмисляме какво са дали те на всички нас, каква е същността на тяхното дело, която е огромна, вечна, непреходна и безкрайно дълбока в своето духовно измерение.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg