Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мощи на Светите Кирил и Методий пристигат в София

Снимка: БНР (архив)

Мощи от Светите равноапостоли и славянобългарски учители Кирил и Методий ще бъдат посрещнати днес в София. Те пристигат у нас по покана на българския патриарх.

Участие в поклонението пред светините ще вземат Белоградчишкият епископ Поликарп, президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Посрещането на светинята е предвидено за 12 часа на кръстовището на булевардите "Христо Ботев" и бул. "Александър Стамболийски".

От центъра на София с литийно шествие светинята ще бъде пренесена в Митрополитския катедрален храм "Света Неделя" за всенародно поклонение, което ще продължи до 25 май.

Смисъл и символика

“Това събитие има две измерения – едното е божествено, другото е човешко. Божественото измерението е самото равноапостолно дело на тези велики мъже. То е от извънредно значение за историята на човечеството, за историята на църквата и за историята на България“, казва в “Нашият ден“ Георги Тодоров, православен богослов и публицист, и допълва:

“Човешкото измерение, как ние се отнасяме с техните свети мощи, може да има някои въпросителни. Не съм чувал някога да се знае къде е гробът на Св. Методий и някъде да има съхранени негови мощи.

За мен това е голяма изненада, че те съществуват и съществуват тайно от света. Светът до момента не е говорил за това и изведнъж те се появяват изневиделица. Мощи на Св. Кирил има, знае се къде са и кога са намерени, но за мощите на Св. Методий чувам за първи път. Дали са автентични или не – това е въпрос на човешки неща, а нашата вяра не се определя от тези човешки неща, а от Бога. Понеже имаме този велик Божий дар – Светите братя Кирил и Методий, трябва да използваме всеки повод, за да се прекланяме пред тяхното дело, и най-вече да го осмисляме.

Да осмисляме какво са дали те на всички нас, каква е същността на тяхното дело, която е огромна, вечна, непреходна и безкрайно дълбока в своето духовно измерение.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40