Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Езикът – този любим човек

Езикът, подобно на родния ни град, подобно на страната, на която принадлежим, е един от любимите ни хора, към които трябва да подхождаме с грижа. Опознаваме го, харесваме го, доверяваме му се, но това не ни пречи да му се ядосваме за всички малки кривини, които носи и поддържа в себе си, за опита му да се нагоди спрямо времето и хората, макар да не е длъжен да го прави. Обичаме го – за това, което е, но най-вече за онова, което не е. Търпим го – ние него и той нас, особено когато си мислим, че сме по-хитри от него и ще го надлъжем и надприказваме.

Разбира се, той ни отвръща със същата тази любов, защото ние сме хората, които го държим буден все още и го караме да си поема дъх всеки ден – и то не с първата дума, която сме казали или написали, а още с тази, която едва сме си помислили. Този език заслужава да говорим със и за него. Този език празнува всеки ден.

Особено когато осъзнаваме какво казваме, как и на кого го казваме. Особено когато се стремим да се отнасяме с уважение към него, също както към живота, който живеем и който също като езика е дар, но не и даденост.

В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност имаше безброй инициативи, които отбелязаха езика, но "Какво се случва“ избра да се спре не толкова на една от всички тях, колкото на това да навлезе в сърцето на писмеността, за да проведе разговор за думите, които ни променят; за смисъла да говорим и четем нашия език; за нуждата да изписваме онова, което казваме; за българското в българския език; за желанието да възпитаме отговорност и да отгледаме любов към езика; за възможността да се доближим до личността му, до пулса му; за езика като мост, който става все по-устойчив, вложим ли правилното усилие за строежа му; за осъзнаването, че животът и езикът са безвъзвратно слети и зависими един от друг, че езикът – това сме ние.

На 24 май в "Какво се случва“ за езика като любим човек мисли размениха поетите и издатели Симеон Аспарухов и Ива Спиридонова, инициатори на кампанията "24 книги за 24 читалища", която от тази година ще се провежда ежегодно, защото има смисъл само когато говорим езика заедно.

Чуйте защо в звуковия файл.


Снимки – издателство "Библиотека България"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националните награди за сценични изкуства –

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27

Ах, това вариете!

Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови артистични директори са били имена като Николай Николаев, Хачо Бояджиев, Вили Цанков, Сотир Майноловски, Николай Георгиев. Сериозно наводнение през 1991 година нанася непоправими щети на..

публикувано на 05.02.25 в 10:32

Космическо пътешествие чрез късометражно кино: Вход свободен!

Днес от 18:00 часа в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" в Стара Загора ще се проведе специална прожекция на късометражно кино, организирана от "Кинематограф". Темата на събитието е "Земята и Космоса", а зрителите ще имат възможност да се насладят на селекция от късометражни и документални филми, посветени на връзката между нашата..

обновено на 05.02.25 в 10:25