Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обща изложба на артистичното семейство Силвана и Иво Тодорови в галерия "Сердика"

"Фотони в цвят“ е симбиоза между живопис и светлина. Акрилните платна на Силвана Тодорова носят щастие, уют и вълшебство, а светлинните инсталации на Иво Тодоров от осветителни тела и стари предмети, са необичайни и магични, напомняйки ни за изчезнали светове и непреходността на времето. Тя е ученичка на художника Димчо Павлов – Джиджо, нейни картини са притежание на колекционери в България, САЩ, Германия, Белгия, Гърция и други. Той пък е възпитаник на Техническия университет в София и на Стопанската академия в Свищов, но от години се занимава с изкуство. Многобройни са изложбите на Силвана и Иво в Пловдив и в София.

От 26 май до 17 юни в галерия "Сердика" на Женския пазар в София можете да разгледате изложбата на Силвана и Иво Тодорови.

Рисуването за Силвана е тайнство, а за изложбата "Фотони в цвят“ тя споделя:

"Тази изложба е различна от останалите ни изложба и то благодарение на съпруга ми Иво Тодоров с неговите светлинни инсталация, които бух нарекла светлинни скулптури. За тях той използва най-различни стари джаджи: непотребни радиоапарати, часовници, глобуси, грамофони, музикални инструменти – цигулки, тромпети. Там, където е изгаснал животът, той създава нов. Съпругът ми е ценител и търсач на съкровища, които другите смятат за боклуци, за него старите вещи са ценни, той колекционира и специални лампи. Всеки човек който обича стария свят, който го връща в детството, ще оцени неговите инсталации.

А аз в моите картини създавам една абстрактна алюзия с ухание на щастие и на вълшебство. Искам хората, които ги гледат да усещат това вълшебство и всяка сутрин като станат, да си казват: "Днес ми предстои най-вълшебният ден“."

Картините на Силвана Тодорова са в меки, пастелни тонове и освен тайнство и щастие, носят усещане за уют и спокойствие.

Според художничката "лудостта“ на всеки от двамата ги събира с Иво и им помага в общия им семеен и творчески път, който продължава вече повече от 30 години.

Чуйте повече от интервюто на Ася Чанева със Силвана Тодорова в звуковия файл:


Снимки – Силвана Тодорова

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изгнание и музика

Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..

публикувано на 09.02.25 в 12:25
Станка Калчева и Боян Арсов в постановката

На театър между Ню Йорк и София

Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития  на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо Мастъроф, Джон Кандър и Фред Еб. Постановката на Ребека Фрекнал в нюйоркския The August Wilson Theatre , трансформиран до неузнаваемост, върви под заглавието "Кабаре в клуба Кит Кат"...

публикувано на 09.02.25 в 08:15
Владимир Молев

Литературният превод като имитиращ продукт

"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..

публикувано на 08.02.25 в 12:45
Проф. д-р Минка Златева

Проф. Минка Златева представя "Ретроспекции към публичната комуникация"

"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..

публикувано на 08.02.25 в 09:30
Уил Кокръл

Книга-разследване на американския журналист и писател Уил Кокръл

Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..

публикувано на 08.02.25 в 08:05