Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е изпълнена с много факти и имена, но обратно на очакваното в такива случаи, тя се чете с голямо увлечение.
Етиен Барилие ни разказва за композитори, чиито произведения може да познаваме, но не знаем детайли от живота им, свързани именно с изгнанието. Примерите обхващат имена като Шуберт, Шопен, Шьонберг, Стравински, Рахманинов, Барток, Прокофиев, Шостакович и много други, в живота на които е имало раздяла с родината или са били вътрешни изгнаници.
Книгата обаче не е просто регистриране на драматични или не изгнания и творчески съдби. Тя се занимава с въпроси на творческия процес в различни условия, при различните личности, за които разказва, за понятието родина в различните времена, за смисъла на изпитанието. "Изгнание и музика" е преведена от Тодорка Минева. Чуйте разговора с редакторката Милена Шушулова-Павлова.
Националният литературен музей кани почитателите на Блага Димитрова, Ваня Петкова, Станка Пенчева и Весна Парун на Поетично Благовещение – литературна вечер и откриване на изложба, на 25 март, от 17.30 часа, в София на ул. "Ангел Кънчев" 37. До края на май посетителите на Високото пространство на музея ще имат възможност да се докоснат до паметта..
"Колцина от нас са допускали или знаели, че Айрис Мърдок, майсторката на художествена проза и на няколко философски съчинения, е писала и поезия? Представя ни я за пръв път именно тази колекционерска книжка в лимитиран тираж, с цветни илюстрации, отпечатана на специална хартия, с чийто нюанс искаме да помогнем на едно деликатно пътуване на чувствата..
100-годишнината от рождението на Георги Парцалев се отбелязва с различни инициативи през 2025 година в цялата страна. За любовта към актьора, която няма срок на давност, за предстоящите празнични инициативи и за представянето на новото допълнено издание на книгата "Хамлет от град Левски" в Регионалната библиотека "Николай Вранчев" в Смолян,..
В редакция "Хумор и сатира" се стремим да подкрепяме родното, макар, защо да крием, български са само сърцата ни и бельото ни, като с бельото при някои редактори има изключения. Модерни времена! И все пак, важно е желанието и то понякога дава своите плодове, както ще се убедите в неделя веднага след новините в 18 часа , но освен него, можете да..
В дните на пролетното равноденствие в много страни по света се отбелязва Празникът на пролетта и обновлението Науръз. Преди много хиляди години на Изток Науръз се празнува като началото на новата година и малцина знаят, че в деветата по големина страна в света Казахстан този празник се чества доста широко. През месец март в Страната на..
С Ели Юрукова , кореспондентка на БГНЕС в Сърбия, разговаряме в "Мрежата" за това, което се случва в Белград. За смелите млади хора, които искат да..
"Колцина от нас са допускали или знаели, че Айрис Мърдок, майсторката на художествена проза и на няколко философски съчинения, е писала и поезия? Представя..
Да си млад учен в България е изключително вълнуващо и интересно, още повече когато има достъп да върши онова, което обича, без да го чувства като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg