Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Мутафчиев:

1500 лв. стартова заплата за работещите в сценичните изкуства – искането ни е навреме и намясто

Христо Мутафчиев
Снимка: БГНЕС

Ако при актуализацията на бюджета не се увеличат парите за работещите в сценичните изкуства от есента актьорите в цялата страна излизат на протест, съобщи председателят на Съюза на артистите у нас Христо Мутафчиев. Той е разговарял с министъра на културата Атанас Атанасов и е поискал стартовата заплата в сектора да стане 1500 лева.

“Това не е искане от вчера и днес, то е от 30 години. Още преди 30 години искахме актуализирани заплати. В момента цифрата е 1500 лева, защото стандартът на живот се промени в последните 30 години“. Темата коментира в “Нашият ден“ Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България, и допълни:

“Никой не очакваше такава убийствена инфлация, никой не очакваше, че ще има война, никой не очакваше, че ще има такива цени на газа и такова увеличение от топлофикациите. При заплата от 900 лева – как си представяте, че при 330% увеличение на парно и топла вода, колегите ще могат да се справят. А искаме да имаме семейство и в тази държава да има млади хора – как да стане това?! Искането ни е абсолютно навреме и намясто.“

Проблемът с театралните сгради не е от 30, а от последните 70 години. Те не са нито ремонтирани, нито реновирани. Публиката влиза в стари сгради със стари столове, със стари мокети по земята, с прах. Голяма част от театралните сгради не са и пожарно осъвременени“, посочва още той. Според него хората, които управляват държавата, не виждат проблемите.

Срещата с министъра на културата

“Срещата протече много приятно, говори се с много добър тон. Обясних му всичко, което обяснявам и тук. Той ми каза: “Да, съгласен съм“. Съгласи се с всичко, което му казах, но какво от това, че се е съгласил, от тук нататък трябват действия. Той трябва да проведе своите разговори с министъра на финансите и с министър-председателя, който го е издигнал, след което трябва да се стигне до консенсус, че ще се отделят средства от държавния бюджет за Министерството на културата, които през формата “субсидия“ да стигнат до колегите ни в театрите“, казва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

“В нашата държава се харчат и крадат достатъчно пари за какво ли не, ако сумираме това, което е необходимо за оправяне на бюджетите на всички театри, както държавните, така и общинските, тя ще бъде просто смешно на фона на всичко онова, което се случва в България“, казва в “Нашият ден“ Димитър Кабаков, бивш директор на театъра в Казанлък по настоящем директор в Драматично-куклен театър "Иван Радоев" – Плевен.

Проблемът според него е, че “държавата не желае култура и образование, защото те са вредни за нея. Те възпитават хората в мислене.“

“Заплатите са един от проблемите, другият проблем е издържането на сградите на театрите. Да видим колко сгради в областните центрове от десетилетия седят затворени от октомври до април, май, защото тяхното отопление е невъзможно. Да си припомним в какво състояние са тези сгради. Тук става въпрос за това – ще ги има ли театрите?! Театърът в едни град, като Асеновград, Казанлък и Дупница, където са общински театри, които са извън областите, те са културният център на града.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12