Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Иванова:

Близостта ни с Украйна ще се отрази върху резервациите за сезона

Снимка: БУЛФОТО

До 31 май бежанците от Украйна трябва да напуснат хотелите по Черноморието, които не продължават да участват в държавната програма. Само 3 хотела в Слънчев бряг ще продължат да работят по новата мярка за настаняване на украински бежанци, която предвижда финансова помощ от 15 лева на ден.

Могат ли собствениците на хотели да правят резервации за сезона? Колко записвания има, ще отворят ли всички хотели и ще вдигнат ли цените на услугите си?


“Летният сезон започва почти обичайно, като изключим, че на територията на комплекса има една значителна част от граждани на Украйна, които предстои да бъдат транспортирани към други места за настаняване.“, Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг и пояснява:

“Към този момент няма проблеми с извеждането им, част от тях вече са напуснали Слънчев бряг със собствени автомобили или с автобусен транспорт, който ги отвежда до съответните локации. Очаква се днес и утре с автобуси да бъдат извозени останалите, които желаят да напуснат.“

Каква част от хотелиерите ще продължат да предоставят базите си?

“В източната зона на Слънчев бряг такива хотелиери няма. Техните обекти са с предварително сключени договори с туроператори още от предходното лято. За тях е невъзможно програмата да продължи в какъвто и да било вид. Това, което чувам от собственици в западната зона, е, че част от тях желаят да останат граждани на Украйна в хотелите им.“


Отразява ли се на резервациите?

“Вероятно ще има отпечатък върху тях. Това, което наблюдаваме в момента, е, че резервациите от Германия не вървят ритмично и по план. Може би това се обяснява с близостта на България до Украйна и най-вече Черно море. Вероятно ще има сътресения.

Нещата са ясни и лесни за прогнозиране. Имаме една Европа, на която разчитаме да посещава България за лятната си ваканция, а от там нататък няма много пазари, които не са изследвани до момента и не са привлечени към България. Ще отворят всички хотели, голяма част от тях вече са отворили.“

Цените

“Трудно може да се устои на цена, планирана миналото лято, когато нито инфлацията беше в такива размери, нито разходите за ток, газ и т.н. бяха във вида, в който са в момента. За нас ще бъде непосилно да продължим да работим на тези цени. Да, ще има известни увеличения, но те не биха могли да бъдат необмислено високи, защото пазарът е чувствителен на всяка цена в момента. Цените не могат да бъдат завишени с повече от 10-15%.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, Булфото архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45