Само 3 хотела в Слънчев бряг ще продължат да работят по новата мярка за настаняване на украински бежанци, която предвижда финансова помощ от 15 лева на ден. Трите почивни бази се намират в западната част на курорта, а местата за настаняване вече са запълнени. Днес последните 40 украински граждани напуснаха един от големите хотелски комплекси в Слънчев бряг, защото след два дни там пристигат първите организирани групи туристи.
Последните украински граждани освободиха стаите на големия хотелски комплекса в началото на Слънчев бряг тази сутрин. Собственикът на почивната база Венелин Ташев първи обяви, че чака туристи преди да изтече месецът, когато помощта от 40 лева ще бъде намалена на 15 лева за бежанец.
В различни посоки тръгнаха украинските граждани, които напуснаха хотела. Част от тях се връщат в Украйна. Други отиват на квартира в Несебър, а има и такива като жена, която казва, че има апартамент в Слънчев бряг, но заради програмата за подпомагане е избрала да се настани в хотел.
"Както винаги няма никаква информация. Никой не знае в кои хотели, къде и в кои бази ще бъдат изместени хората". Това каза в интервю за предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт" Олена Коцева, председател на на украинските дружества в България:
"От хора, които идваха при нас да получават помощ, която успяваме да раздаваме, вече имаше такива, които от морето са преселени в планински курорти, в някакви общежития, в някакви бази, при нормални условия за живот, поносими, но без никаква организация за изхранване на тези хора и те всъщност остават на собствени средства, ако имат такива, на пенсия, ако получават редовно такива. От хората, които идват, постоянно чувам, че пенсиите се изплащат много нередовно, възрастните хора са оставени само на помощи, които получават от такива центрове като нашия. Слава Богу, че не сме само ние единствените и това е хубаво. Лошото е, че няма организация и няма предварителна информация".
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"